Cookie Consent by TermsFeed

Statau namą

Statau svečių namuką #2

Namuke kažkas kažką darė. Šiaip kokybė apverktina, bet tuo pačiu tai yra iššūkis. Nesuprantu betono džiaugsmo. Medis man yra malonumas, o betonas - dulkės, purvas ir šaltis. Statymas nuo nulio turi savo žavesio ir patogumo, bet lygiai taip pat rekonstrukcija. Dažnai daugiau kainuoja, bet įdomumas taip pat didesnis. Ką galima padaryt iš to, kas yra - visada įdomu.

Statau svečių namuką

Neįtikėtina, bet po daug metų vėl grįžtu. Nežinau ar ilgam man užteks kantrybės, bet pabandome.

Pirmieji sodo medžiai

Pirmasis medis sode yra, nes kažkada iškasant senus medžius, vieną netyčia palikome. Sena obelis, iš kurios mažai naudos. Kadangi ji pačiame sklypo kampe - tai ji ir auga ramiai toliau.

Na o dabar pagaliau atėjo metas šviežienai. Nusistačiau pirmiems metams skaičių 2. Tokiu būdu neprikišiu kur nereikia, žiūrėsiu kas gausis. Kitąmet dar pora pasodinsiu ir t.t. iki pakaks.

Daržo drėkinimas kitaip

Dukra klausia:
- Tėti, ką čia darai?
- Čia mūsų dažų drėkinimui, laistymui.
- O kaip tu juo laistysi?
- Augalai visi turi šaknis tam, kad pasiimtų vandenį iš žemės taip?
- Taip.
- Tai kur geriausia laistyti: ten kur lapai ar kur šaknys?

Atsakymas aiškus ir 6 metų vaikui. Norint išlaikyti drėgmę žemėje - mulčiuojame. Norint laistyti - gal galima tą daryti iš apačios?

Palangės

Tai pavyzdys, kaip galima nusipirkti prekę, kurios negalite rasti netradiciniu būdu ir, kas keista, dar pigiau.

Kada kiek ir kam verta mokėti?

Norisi samdyti, kad atliktų tam tikrus darbus ir nežinai kiek jiems galima mokėti. Kiek jie nori - jie pasako. Kiek kainuoja kitur - galima sužinoti pasiskambinus, bet... kiek gali mokėti jiems?

Kaip atsukti vandens filtrą

Jei namuose turite tokį ar panašų vandens filtrą ir negalite jo atsukti - susidūrėte su problema kaip ir aš.Pasirodo yra keli būdai, kaip galima tai padaryti

Patarimai indaplovių turėtojams

Indaplovė, nepriklausomai nuo kainos, atsiperka vidutiniškai per vienerius metus. Lochai tie, kas naudojasi indaplove taip: "ai, čia tik kelios lėkštės - rankomis išplausiu". Jie mano, kad taupo, tačiau realiai - pralaimi. Ir tikrai nemažai.

Kaip išsirinkti žoliapjovę (vejapjovę)?

 

Taip visada būna, kad atsiduri ten, kur dar nebuvęs. Iki šiol turėjau pigų trimerį ir tuo visai nesidžiaugiau. Tikrai, niekam negaliu rekomenduoti Vagner SDH trimerių, nes jie yra vargas.

Dabar sugalvojau, kad jau dalį sklypo galiu šienauti su žoliapjove, kuri man stipriai palengvintų gyvenimą. Jų yra begalė ir kuo jos skiriasi labai sunku suprasti pačiam. Šioje vietoje super gerai yra socialiniai tinklai. Eilinį kartą įsitikinu, kad rimtiems klausimams Google+ yra daug geriau nei Facebook. Tiesa, po patarimą gavau FB ir Twitter. Kadangi šiek tiek akyse prašviesėjo, pabandau ir čia surašyti viską. O jūs komentuokite protingai ir patarinėkite, nes čia ateis daug žmonių, kuriems reikia pagalbos.

Štai esminiai dalykai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį:

Variklis. Kiek klausinėjau, visi tam pritaria - variklis tik Briggs & Stratton (B&S). Šie varikliai pasižymi savo kokybe. Jie populiariausi pasaulyje, todėl net ir sugedus greitai, paprastai ir visur rasite detalių jam.

Korpusas. Korpusas būna plastikinis, plieninis, aliumininis... Vieni gąsdina, kad plastikinis lūžta greitai. Viking pardavėjai sako, kad net plaktukų jų nesuskaldysi. Greičiausiai tai priklauso nuo gamintojo. Pigių žoliapjovių plastikiniai korpusai nesunkiai skyla. Dėl plieninių vieni sako, kad jie nerūdija, kiti sako, kad jos rūdija. Man susidarė įspūdis, kad čia panašiai kaip su plastikiniu korpusu - gerų žoliapjovių korpusai stipriai kitokie. Aliumininis korpusas stipriai pakelia kainą.

Ratai. Svarbu yra, kad ratai būtų su guoliais. Kitaip labai greitai išklibs. Gerai yra kai ratai reguliuojami centralizuotai. T.y. viena rankenėlė pakelia visą vejapjovę, o ne kiekvienam ratui ar ašiai atskirai. Jei bus labai maži ratukai - bus sunkiau stumdyti, ypač jei nelabai lygi veja. Taip pat svarbu yra ir aukštis (min, max). Gali būti varomi galiniai, o gali - priekiniai ratai. Priekiniai pasitaiko labai retai, bet taip lengviau pasukti.

Savaeigė. Jei sklypas mažas, arba jame pilna medžių, krūmų, tai savaeigė gal ir nereikalinga. Jei plotas lygesnis, tai didelis džiaugsmas būna, kai nereikia stumdyti, o ji važiuoja pati.

Surinktuvo talpa. Talpa būna ne tik didelė ar maža, bet ir plastikinė arba medžiaginė. Medžiaginė gerai sandėliuojant, nes užima mažiau vietos. Plastikinė daug lengviau valoma ir plaunama.

Mulčiavimas. Kartais yra gerai nesurinkti nupjautos, o palikti ją sumaltą ant pievutės, taip ją patręšiant. Vienos žoliapjovės tai daro palikdamos po savimi, kitos - išmesdamos į šoną. Vienos mulčiuoja tik pakeitus peilius, kitos nieko nekeičiant.

Garantija. Daug kas taiko garantiją tik varikliui. Todėl visada reikia pasiklausti kam konkrečiai galioja garantija ir kiek laiko. Kiti garantiją suteikia tik kasmet pas juos atliekant techninę apžiūrą.

Sandėliavimas. Svarbu, kad žoliapjovė susilankstytų, nes daugiau nei pusę metų reiks ją sandėliuoti.

Sklypo paieškos kriterijai

Man vienam dalykui reikia kuo daugiau visokių sklypo pasirinkimo kriterijų. Pavyzdžiui:

„Elektra. Jei stulpas stovi tavo sklype, dar nereiškia, kad turėsi elektrą greitai ir pigiai. Svarbu galia ir nuo kurios vietos galės pajunginėti. To reikia klausti Lesto.“

„Kaimynai. Su jais reiks gyventi ilgai gretimais ir jei kasdien baliukai, arba pastoviai visi aplinkiniai pijokai ten rinksis, tai gyvenimo nebus.“

....

Padėkite komentaruose surašydami kriterijų ir kodėl. Kuo išsamiau, tuo geriau.

Dideli langai pietų pusėje

Kai pietų pusėje numatėme įsistatyti didelius vitrininius langus, mus visi gąsdino, kad saulė prikaitins nerealiai ir neįmanoma bus gyventi. Pagyvenus beveik 2 metus galiu pasakyti, kad tai yra mitas.

Dabar sėdžiu kambaryje, kuriame yra 27 laipsniai ir džiaugiuosi kaip katinas. Lauke plius pora laipsnių, pilna sniego, o kambaryje nerealiai gera. Deja, žiemą saulės būna nedaug, bet kiekvienas jos išlindimas yra didelis džiaugsmas kiekvienam.

O kaip gi vasarą? Vasarą kambario neprikaitina. Pragyvenome dvi vasaras ir jokių problemų. O priežastis paprasta - vasarą saulė būna aukštai. Jei vasarą jos apšviestas kambario plotas yra tik kokio pusmetrio gylio, tai žiemą nusidriekia apie 3 metrus.

Kaip griūva medžiai arba niekas nenorėjo dirbti

Kartais manęs klausia - o ko tu neskundi? Iš tiesų neskundžiu beveik nieko. Kartais parašau žmonėms pasiūlymų, į kuriuos laaaabai retai kada kas sureaguoja, o dar rečiau kažką padaro, bet man norisi tikėti tuo, kad kažkada padarys. Kartais ,kai mane priveda iki tam tikros ribos, arba iš manęs tyčiojasi, arba man meluoja - nepatingiu ir parašau oficialius užklausimus, arba skundus. Tai nutinka labai retai, bet nutinka. Dauguma žmonių to nedaro, bet taip jie kenkia ne tik sau, bet ir kitiems. Mano pastarieji du oficialūs užklausimai-skundai buvo prieš kokių pusantrų metų. Taip jau sutapo, kad abu dėl medicinos.

Pirmu atveju medikas buvo chamas ir jam nusipjauti ant vaikų-kūdikių sveikatos. Kadangi iš mūsų atvirai tyčiojosi ir neatliko savo darbo, aš parašiau skundą ir jis gavo papeikimą. Kitą kartą arba dirbs, arba gaus iš kitų dar vieną ir lėks iš darbo. Nereikalauju, kad aplink mane šokinėtų, bet kai mažam vaikui ketvirta para temperatūra virš 39, tai bent jau kraujo tyrimą privalu padaryti. Tiems, kas mano, jog esu lochas, pasakysiu, kad po pusdienio kvietėm greitąją ir vaiką pralaikė pusantros savaitės ligoninėje.

Kitas atvejis buvo tik užklausimas, kodėl mano trauma yra laikytina liga, jei pagal realią situaciją ji niekada negali būti laikoma trauma. Atsakymo taip ir negavau, bet kito didelis šurmulys poliklinikoje. Nesiskundžiau jokiais konkrečiais darbuotojais ar pan. Bet po viso to paaiškėjo, kad nemokamai poliklinika turi skirti 5 procedūras, o ne 2. Man sugrąžino dalį pinigų. Po manęs ėję ir gavę procedūrų stebėjosi, kad gauna po 5, o ne 2. Kas paneigs, kad visa tai išėjo visiems į naudą?

Bet grįžkime prie medžių. Gyvenu prie miško ir kartais gali nutikti taip, kad medis užkris ant namo. Neužkrito, bet staiga labai stipriai palinko:

 

Ilgai nelaukęs pasiskambinau girininkijai. Atvyko girininkai. Pažiūrėjo ir pasakė, kad tai ne jų miškas. Salininkų dalis jiems priklauso, o dalis - kitai girininkijai. Tarkim, kad galėjau atspėti, nes pagooglinus „salininkai girininkija“, man rado juos. Tačiau girininkai buvo labai paslaugūs ir paskambino kolegai. Pirmieji išvažiavo, antrasis atvažiavo. Apžiūrėjo, kad medis virsta iš šaknų, pasakė, kad reikai pjauti. Procedūra leidimo ilgai truks ir pan., bet davė suprasti, kad turiu pats jį nusipjauti, o formalumus sutvarkysime. Paklausus ar ne jie turi jį nupjauti, atsakė, kad mano namui pavojus, jie tik leidimus duoda.

Visas tas reikalas man pasirodė kiek supintas. Pasiskambinau Vilniaus miškų urėdijai. Paklausus kas turi nupjauti man paaiškino maždaug taip: „kai statėtės namą, tai medžiai jau buvo? Tai reiškia, kad supratote riziką ir dabar patys už tuos medžius esate atsakingas“. Paklausus dar kartą, o kas turėtų jį nupjauti, nes medžiai tai jų teritorijoje, jis pradėjo mygti ir aiškinti, kad bokštelio jie neturi ir aš pats turėčiau.

Mykimas ir konkrečių atsakymų nebūvimas mane paskatino skambintis dar aukščiau - į Generalinę miškų urėdiją. Iškart sujungė su pavaduotoju. Atsakymas buvo trumpas - turi nusipjauti girininkija.

Viską surašiau raštu, pasirašiau ir išsiunčiau. Praėjo savaitė ir medis:

 

Atvažiavo, pririšo trosus, tempė ir išvertė. Nereikėjo pjauti. Girininkai, kaip supratau, buvo piktoki ant manęs. Manęs nebuvo, bet Raimonda sakė, kad jos klausė: „o ką darysite su kitais medžiais?“ - suprask - negi rašinėsite. O kodėl gi ne?

Va taip va žmonės nenori dirbti, bet tenka. Va toks va aš blogas žmogus ir verčiu žmones daryti savo darbą.

Šildymo išlaidos: visi metai

Taigi, pagaliau turiu visų metų elektros išlaidas. Čia tiems, kas netingi pasidomėti, pasiskaičiuoti kiek kainuoja geoterminis šildymas sezono (ir ne) metu. Dabar bus lengviau, nes matysis ir vasarą ir žiemą.

Šildymo sezoną pradėjome rugsėjo 1-ąją, o baigėm... gegužę, bet po to birželį vėl šildėmės, nes atsibodo nekomfortabiliai jaustis. Dar reiktų įvertinti, kad žiemą lempos daugiau dega ir namie būname gerokai daugiau nei vasarą.

Mėnuo Dieninis Naktinis Pinigai
Rugpjūtis 150 250 160
Rugsėjis 150 350 190
Spalis 280 550 320
Lapkritis 348 583 369
Gruodis 487 748 493
Sausis 548 825 537
Vasaris 565 883 565
Kovas 324 719 401
Balandis 244 463 278
Gegužė 120 287 162
Birželis 227 379 241
Liepa 142 165 130

Iš viso per metus sudeginau: 9787 kWh ir todėl sumokėjau 3846 Lt.

Jei vidutiniškai gaunasi, kad elektra kainuoja apie 170 Lt/mėn., tai per metus geoterminis šildymas kainavo apie 1800 Lt.

Namo gyvenamas plotas 170 kv. m. Tai gaunasi 10,59 Lt vienam metrui.

Žaliuzės, roletai, romanetės, plisuotos žaliuzės...

Praėjus kiek daugiau nei metams, išsipildė Raimondos noras ir namuose, ant langų, atsirado žaliuzės. Plisuotos žaliuzės. Nemažai žmonių dar nežino kas tai tokio ir kuo tai yra gerai.

Yra dabar daug prigalvotų dalykų langams uždengti. Tiek nuo saulės, tiek nuo smalsių akių. Čia trumpai apie pagrindinius (užuolaidos visiems žinomas dalykas) ir plačiau apie plisuotas žaliuzes.

Horizontalios žaliuzės. Tai tokios, kurias naudojome pačioje pačioje žaliuzių atsiradimo mūsų šalyje pradžioje. Visi matė, visi žino. Jos puikiai renka dulkes. O kai būdavo mediniai langai, galima būdavo įsistatyti ir tarp stiklų.

Vertikalios žaliuzės. Jas galima pamatyti biuruose. Labai daug biurų, kur jomis uždengiami langai, stiklinės pertvaros...

Roletai. Juos matę taip pat daug kas. Viršuje rėmo tvirtinasi mechanizmas, ant kurio susisuka roletas. Medžiaginiai su apačioje esančiu sunkia juosta. Iš kraštų ant rėmų galima tvirtinti juosteles, kurios prilaiko, kad atidarius langą jos liktų prie stiklo. Jie gerai atrodo, medžiagų pasirinkimas didelis.

Romanetės. Man atrodo, kad jos atsirado vėliau visų aukščiau aprašytų. Jos labiausiai primena užuolaidas. Sukabintos kas tam tikrą atstumą, atitraukiant į viršų jos klostuojasi. Taip pat ant rėmo tvirtinamas mechanizmas.

Plisuotos žaliuzės, plisetai, plise, plisetės... Jas vadina dar bala žino kaip. Didžiausias pliusas - jos neturi mechanizmo, tvirtinamo ant lango rėmo. Taip pat jos atsitraukia tiek į apačią, tiek į viršų.

Štai kaip dabar atrodo mūsų dideli langai, jas užtraukus:

 

Kodėl mums netiko kiti variantai? Jei darai tvarkingai langų apdailą, tai tiek iš lauko, tiek iš vidaus reiktų apdailą užleisti ant lango rėmo. Tada nesusidaro šilumos slenkstis, nerasoja ir neauga grybeliai. Užleidus apdailą ant rėmo atsitinka taip, kad langas atsidaro nelabai daug daugiau nei 90 laipsnių kampu. Ant rėmo uždėjus mechanizmą (tarkim roletų) langas atsidarinėja tik 45 laipsnių kampu ir mechanizmas atsiremia, taip gadindamas gražia apdailą ir dar pats laužomas.

Ieškojome gerai atrodančio ir be jokių ant rėmo besitvirtinančių mechanizmų. Tada atradome plisuotas žaliuzes.

Vienas aktualiausių klausimų - ar labai brangu? O kas yra brangu?  :) Vienoje jas gaminančioje firmoje mums pasakė paprastą formulę kaip suskaičiuoti, kiek reikia sukaupti pinigų. grubiai 100 Lt už langą + 100 už kiekvieną ploto kvadratinį metrą. Realybėje medžiagų kaina yra nuo kokių 65 iki ... didžioji dalis kainuoja 65, 85, 120 Lt. Ir tikrai nėra taip, kad už 65 Lt yra šlamštas, o geros tik po 120 Lt. Skirtumas susidaro ne tik dėl medžiagos raštų ar faktūros, bet ir dėl kitos medžiagos pusės. Kai kurios visiškai nepraleidžia šviesos ir turi šilumą atspindintį foną.

Mūsų tikslas buvo apsisaugoti ne nuo karščio, o nuo tiesioginių saulės spindulių ir nuo smalsių akių. Nors, tiesa pasakius, po metų nelabai man tos kitų akys ir berūpėjo.

Foto nesimato tikrų spalvų, nes fotografavau vėlų metą su blicu. Spalvos išryškintos ir nesimato to šviesos praleidžiamumo. Gana stipriai skiriasi jų išvaizda šviečiant saulei, tiesiog dienos šviesoje ir vakar uždegus lempas.

Štai mūsų virtuvės langai:

 

Plisuotos žaliuzės tvirtinamos labai paprastai - į rėmą iš viršaus ir apačios įsukami 4 varžteliai (su kvadratiniais mažiukais plastmasės gabaliukais. Pagal foto matomus nenukirptus siūlus matosi du taškai apačioje. Lygiai taip pat ir viršuje. Tada įsimauna į prisuktus plastmasinius kvadratėlius vervelės (gumelės) ir viskas. Tikrai laaabai paprasta pritvirtinti ir paprasta nuimti jei norime plauti (taip, jos plaunamos).

O štai dar vienas jų didelis gerumas - pakėlimas arba nuleidimas iš viršaus ar apačios:

 

Ir dar viena foto, kurioje matosi kiek mažai vietos jos užima:

 

Reklama, už kurią niekas nemokėjo  :)

Kai domėjomės plisuotomis žaliuzėmis, nuėjome į kelias vietas. Kainos skyrėsi. Preliminari sąmata mūsų visiems langams (4 virtuvėj, 5 svetainėj, 2 priešpirtyje) buvo... taip pasakius švelniai skirtinga. Štai Ardenoje mums paskaičiavo 3200, o Euriviloj 1800. Neblogai? Iš tiesų labai rekomenduoju kreiptis į pastaruosius. Retai taip nutinka, kad viskas nuo a iki z buvo labai gerai. Nuo paskaičiavimo, pritaikytos papildomos nuolaidos neprašant, aiškinant kuo kas skiriasi iki gamybos ir supakavimo. Retai kada būna taip, kad nėra prie ko prikibti. Atsiimant man parodė ir papasakojo kaip paprasčiau atsimatuoti ir pritvirtinti jas (kadangi sakiau, jog tvirtinsiuosi pats). Gerai dirbančių įmonių Lietuvoje ne taip jau daug, todėl jos turi ir gerai gyventi  :)