Cookie Consent by TermsFeed

Statau namą

Gipsinių lubų montavimas

Kažkada šiek tiek rašiau Romualdui kaip geriau daryti. Ta proga supratau, kad ne visi žino kai kuriuos dalykus.

Pagrindinis dalykas - visas lubų gipsas turi būti sujungtas per profilius. Visi kraštai. Kad būtų aiškiau, nepatingėjau nufotografuoti. Taip bus paprasčiau ir aiškiau. Mažai teksto - daug vaizdo.

Šildymo išlaidos 2012 sausis-kovas

Čia jau nerimsta svetimų pinigų skaičiuotojai  :)  Juokauju, suprantu, kad daug kam įdomu. Vieniems, kad pagalvotų ir žinotų ar verta įsirengti geoterminį šildymą, kitiems, kad pasigirtų jog moka daug mažiau.

Šiemet elektra brango. Aš pasikeičiau planą į Namai. Pagal mano skaičiavimus turėčiau mokėti mažiau.

Nors kiekviename įraše primenu apie tai, vis tiek atsiranda žioplių, kurie neskaito nieko, išskyrus skaičius. Čia yra visa namo sunaudojama elektra. Neseku kiek moku už apšvietimą, arbatą, nuotekų įrenginius. Visi mano reguliarūs mokesčiai yra elektra. Tiesa, viryklė dujinė. Per 9 mėn sunaudojau visą balioną, kurio užpildymo kaina buvo 100 Lt.

 

  • Sausis: 548 (d) + 825 (n) = 537,38 Lt
  • Vasaris: 565 (d) + 883 (n) = 564,86 Lt
  • Kovas: 324 (d) + 719 (n) = 401,12 Lt

Apie 170 m2 gyvenamojo ploto.

Signalizacijos programavimas

Jau antrą kartą teko įrenginėti signalizaciją. Po pirmojo karto sužinojau šiek tiek daugiau dalykų, vis neprisruošiau, po to pamiršau trumpai aprašyti programavimą.

Čia informacija apie DSC firmos produkciją. Su kitomis neteko susidurti.

Pirmiausia pastabos savo pirmąjam įrašui:

  • Transformatoriaus laidai, einantys į centralę, nebūtinai bus mėlyni. Antru atveju jie buvo geltoni. Du vienos spalvos laidai jungiami į centralę.
  • Sirena. Apie ją šiek tiek išsamiau. Pirmuoju atveju jungiau per rėlę, o antru - ne. Tereikai teisingai sudėlioti jumperiukus (nežinau kaip lietuviškai). Sirena buvo maitinama minusu, o tam jumperiukai uždedami taip: PS+ L- S-. Patikrinti ar gerai sujungta galima atjungus žalią (S), mėlyną (L) laidus ir užtrumpinus GND su S. Jei suveikia - viskas gerai.

Dalykas, kurio nerašiau apie daviklius. Jei sujungiate kelis daviklius vienu laidu, tai jie jungiami nuosekliai. Visoje grandinėje dedama tik viena varža tolimiausiame taške.

 

Programavimas

Jei kažką pamiršiu, komentaruose prirašykite. Po praėjusiu įrašu yra tikrai daug gerų ir naudingų komentarų. Tiek aš, tiek skaitytojai tuo labai džiaugiamės.

Programavimas yra labai savotiškas ir prie jo reikia priprasti. Ilgai negalėjau suprasti kodėl viskas taip sudėtinga ir po kelis kartus darydamas tą patį vėl žiūrėdavau į savo užrašus.

Reikia žinoti, ka dyra du kodai: Master ir Installer. Pirmasis skirtas nustatymams, o antrasis rimtesniems darbams, kaip programavimas...  Iš pirminių komandų kažkiek daugiau turėtų paaiškėti.

Master kodas yra 1234, o Installer 5555. Abu kodus pasikeiskite. Aš pragyvenau 9 mėnesius nepasikeitęs, nes nežinojau, jog su Master kodu galima išjungti signalizaciją. Taigi, galėjote pas mane apsilankyti ir suvedę 1234 ramiai pavalgyti  :)

Programavimas vyksta taip:

  1. *8 (Master) arba *5 (Installer)
  2. Slaptažodis
  3. Sekcija
  4. ...
  1. Sistemų laikai. *8 Master 005 01 Laikas1 Laikas2 Laikas3. Pavyzdys: *8 1234 005 01 020 025 030. Jei tai būtų žodžiais, tai skambėtų taip: žvaigždutė, aštuoni, vienas du trys keturi (Master kodas), nulis nulis penki (sistemos laiko sekcija), nulis vienas (zona, kurios laikus nustatome), nulis du nulis (dvidešimt sekundžių įėjimo laikas 1), nulis du penki (dvidešimt penkios sekundės įėjimo laikas 2), nulis trys nulis (trisdešimt sekundžių išėjimo laikas). Įėjimo laikas 2 gali būti naudojamas tada, kai teritorija paskirstoma dalimis.
  2. Zonų nustatymai. Šiaip pradžioje viską priskirdavau pirmai zonai, o tai reiškia, kad bet kur atidarius duris, ar sujudėjus, bus skirta 20 sekundžių iki įsijungiant signalizacijai (taip suprogramavome 1 daly). Iš tiesų reiktų duris (magnetukus) programuoti 01 zonai, judesio daviklius 04 zonai, o tamperius 09 zonai. Tada bus taip: jei kažkas sujudės, o durys nebus prieš tai atidarytos, sirena suveiks iškart. Jei atsidarysite judesio daviklį, sirena ar nutrauksite jų laidus, signalizacija suveiks iškart. Tarkim turime paeiliui sujungtus Duris, Duris, Judesio daviklį, Sirenos tamperis. Apie programavimą: *8 Master 001 01 01 04 09. Čia suprogramavome 1 teritorijai (neskaidome jų) abejas duris priskiriame 01 zonai, judesio daviklį 04 ir sirenos tamperį 09.
  3. Nustatome laiką. Galbūt reikėjo pradėti nuo to  :)  Pati pradžia: *6 Master 1 hh mm MM DD YY #. hh - valandos 00-24, mm - minutės 00-59, MM - mėnuo 01-12, DD - diena 01-31, YY - metai.
  4. Gedimai. *2. Paspaudus užsidega atitinkama lemputė ar ekrane parašomas numeris. Gedimų sąrašą rasite signalizacijos popieriuose. Pasakysiu tik tiek, kad jei užsidega 1, reikia dar kart paspausti 1 ir parašys kitą skaičių. Įprastai būna taip, kad pradžioje užsidega 3. Tokiu atveju reikia išjungti telefono liniją (t.y. nurodyti, kad mes jos neturime). *8 Master 015 7
  5. Vartotojai. *5 Master Vartotojas Kodas. Pvz.: *5 Master 01 4444 02 6666 ... Ištrynimui vietoj kodo spaudžiame *. 40-as Vartotojas yra Master kodas.
  6. Durų skambutis. Galima padaryti taip, kad atidarius duris (01 zona) supypsėtų klaviatūra. Įjungti ir išjungti galima paspaudus *4

Šildymo išlaidos 2011 metais

Metai baigėsi, praėjo dar du mėnesiai. Skaityti čia. Po to tęsiame. Tikiu, kad vistiek bus komentarų: o kiek kainavo rugsėjį, spalį?

  • Lapkritis: 348 (d) + 583 (n) = 368,74 Lt
  • Gruodis: 487 (d) + 748 (n) = 492,95 Lt

Dabar jau visi pakomentavo tai galiu parašyti, kad čia yra visa elektros kaina. tiek moku už namą ir nemoku niekam nieko daugiau. Čia įeina: nuotekų valymo įrenginiai, vanduo, apšvietimas, buitinė elektra ir šildymas.

Tik dabar pastebėjau, kad Lesto turi skirtingus planus, kuriuos galima rinktis. Patogi (nors ir ne visai gerai veikianti) skaičiuoklė. Eisiu pasikeisti planą  :)

Žiniuonių archyvas: elektros kaina

Galite ir kiti man siųsti ar komentuoti (skaitau visus komentarus). Yra žmonių, kurie viską žino. Mane vadina lochu, berankiu, begalviu ir pan. Vieni tiesiogiai, kiti - gražiau.Mano labai prasta atmintis, todėl šį kartą Dainius padėjo prisiminti vieną tokių komentarų:

2010-12-01 08:44 na
zinant kad per artimiausius metus elektros kaina sieks maziausiai lita tai tie 150Lt liks graziais prisiminimais:)
Kadangi žmonės komentuoja po metų, dviejų, trijų... senumo įrašais ,tai istorijai įrašau 2011 m. pabaigoje buvusias elektros kainas:
  • Dviejų tarifų skaitliukas: 49 ir 34 centai
  • Vieno tarifo skaitliukas: 45 centai

Anglija: pirmas kartas (antra dalis)

Šį kartą duoklę atiduodu namui. Ten gyvenantys lietuviai sako, kad jie labai pasiilgsta spalvų įvairovės ir grįžę į Lietuvą duoda akims atsigauti. O man beprotiškai patinka kai yra darna. Man patinka deranti asimetrija, man patinka panašių atspalvių paletė...

 

Nottinghame dauguma namų turi vieningą stilių. Tiesa, ten taip pat veržiasi baisūs šiuolaikiški betoniniai ar stikliniai monstrai, bet... ten jiems palikta nedaug vietos ir tai labai labai gerai. Raudonos plytos ir tamsūs stogai - štai kas vienija namus ten. Nebūtina, kad namai būtų vienodi, bet atspalviai turi būti nurodomi statybų sąlygų sąvade ir leidime. Tik taip rajonai bus harmoningi ir jaukūs, dings cirkai, kai kiekvienas nori išsiskirti. Nuvažiuokite į bet kurią didesnę gyvenvietę ir rasite bent vieną durnių, kurio stogas bus mėlynas, kai tuo tarpu visų kitų bus raudoni ar juodi.

 

Matote kokios jų durys? Jos spalvotos! Jos lyg mažas gyvas taškelis name. Jos absoliučiai neerzina ir nedarko visumos. Man jos nerealiai patinka. Žinoma, kiekvienose duryse yra anga paštui, aiškiai nurodytas namo numeris.

Jų namai vėjo perpučiami. Kiek girdėjau, prekybos centre perkant vatos poką, antrą gauni dovanų. Už jį sumoka valstybė. Panašiai yra ir su saulės baterijomis, kurių vis daugėja ant namų stogų.

Žinote kaip atrodo angliškos rozetės?

 

Jei manote, kad turint mūsų kištuką perėjimas būtinas - šiek tiek klystate. Galima išsiversti ir be jo. Viršutinė skylė yra blokatorius. Kol ten neįkišama - nieko neleidžia kišti į apatines. Čia kaip ir apsauga nuo vaikų. Į viršutinę įkišus kažką (kad ir raktą), į dvi apatines telpa mūsų kištukas  :) Kartais visai naudinga, kad prie visų jų rozečių yra jungtukas, kuris atjungia įtampą rozetėje.

Jungtukai lygiai kaip ire rozetės, tik mygtukas per centrą. Man jie atrodo labai gražūs. Norėjau net nusipirkti  :)

Nežinau kodėl jie vonioje, tualete naudoja tokius jungiklius:

 

T.y. jungiklis prie lubų su virvele: patraukei - įsijungė, patraukei - išsijungė.

Na ir vienas dalykas, kurio naudos ar priežasties niekaip nesugebėjau suprasti. Kam taip daro nesupranta ir ten gyvenantys lietuviai. Kalba apie vandens maišytuvus.

 

Tokiu kriauklių yra iki šiol prekybos centruose. Vandens maišytuvai pas mus, o ten čiaupai. Kairėj karštas, o dešinėj šaltas. Taip, vanduo nemaišomas, o bėga iš kiekvieno atitinkamas. Tai yra žiauriai nepatogu. Tai visiškas nesusipratimas  :))

O šiaip te ndaug kas orientuota į praktiškumą, o ne papuošimus ir išvaizdą. Kai kas gali neatrodyti idealiai gražiai (kaip mes mėgstame), bet bus paprasta ir aišku kodėl. Toks požiūris yra teisingas.

Šildymo išlaidos

Na dabar galėsite išsikrauti kas mažiau moka  :)

 

Čia mėnesiais kiek elektros ir kiek maždaug kainavo:

8 mėn. 150 (d) + 250 (n) = 160 Lt

9 mėn. 150 (d) + 350 (n) = 190 Lt

10 mėn. 280 (d) + 550 (n) = 320 Lt

 

Šildymo sezoną pradėjau rugsėjo 1 dieną.

Šildomų grindų minusas

Šildomos grindys suteikia tikrai nerealų jausmą namuose. Vis dar džiaugiuosi, kad namas šildomas ne radiatoriais  :)

Apie šildomų grindų minusus informacijos yra daug. Dalis jų tiesa, dalis, - galbūt, dalis mitai, dalis melai.

Pastebėjau vieną šildomų grindų minusą, apie kurį nebuvo tekę niekur girdėti. Labai sausėja kojų oda. Iki šiol mano padams niekada nereikdavo kremo. Dabar jau reikia  :)

Trumpas patarimas: vamzdis laidams iki tvoros

Kai atrodo, kad jau viską ką įmanoma atvedei į namą, pasirodo, kad dar kažko reikia.

Tikrai nesudėtinga pasidaryti sau palengvinimą. Imkite vamzdį ir nusiveskite iki vartelių ar tvoros. Kai reiks iš lauko atvesti kokį laidą (telefono, televizijos, interneto, elektros...) jums nereiks kasti duobės per sklypą.

Stambiagabaritės atliekos Vilniuje

Daug kad manęs klausia - kur Vilniuje priima šaldytuvus, lovas ir pan. dalykus. Visos šios atliekos turi keliauti į stambiagabaričių atliekų sąvartyną. Vilniuje toks yra adresu Gariūnų 71.

Aikštelėje Gariūnų gatvėje kiekvienai atliekų rūšiai yra skirtas atskiras konteineris su aiškiu užrašu: baldams, elektroninei įrangai, pavojingoms atliekoms ir pan. Gyventojai, atvežę didžiąsias atliekas į aikštelę, turės išskirstyti jas po konteinerius. Aikštelės darbuotojai patars, kur kokias atliekas tinkamiausia mesti.

Šioje aikštelėje priimamos ir pavojingos atliekos – gyvsidabrio termometrai, gyvsidabrio turinčios lempos, juodieji bei spalvotieji metalai, baterijos, akumuliatoriai, alyvos, panaudoti filtrai. Neribotai šioje aikštelėje priimamos ir įprastinės rūšiavimui tinkančios didelės atliekos – kartonas, stiklas, plastikas.

Kiekvienas vilnietis, į stambiagabaričių atliekų aikštelę per metus gali nemokamai atvežti 5 vienetus susidėvėjusių automobilinių padangų, iki 500 kg statybos-griovimo atliekų, buitinės technikos, elektroninės įrangos, baldų.

Gyventojų patogumui, aikštelės darbo laikas yra priderintas prie dirbančiųjų grafiko: aikštelė darbo dienomis veikia nuo 7 iki 19 val., o savaitgaliais – nuo 7 iki 13 val.

Terasa, kuria galima naudotis

Kažkada, kai dar stačiau karkasą, buvau rašęs apie terasą. Daug komentarų tokių, kurie neskaito ką rašau, o mato tik foto  :)

Iki šiol terasa buvo tik iš... lagių? gegnių? Ir atrodė va taip:

 

Gera vieta šiukšlėms ir tam, ko nereikia, nes viskas po stogu. Jau anksčiau kažkada ją išsivaliau ir stengiausi maksimaliai nieko ten nekaupti. Terasoje yra numatyta vieta lauko židiniui, bet jis bus tik „kažkada“. Todėl dabar visą tą vietą nutariau uždengti, o kai (jei) reiks - išsipjausiu be vargo. Taigi sudėjau trūkstamus galus:

 

Terasa gali virsti didele pinigų juodąja skyle, jei pirkti viską „kaip reikia“. Todėl nutariau pagalvoti ir pasiskaičiuoti. O tai padaręs nutariau taupyti ir pasirinkti, mano galva, praktiškesnį ir nepadoriai pigesnį variantą.

Pirmas taupymo žingsnis buvo impregnantas:

 

Tiek lagėms, tiek lentų nematomai pusei naudojau ne impregnantą, o atidirbtą tepalą. Nagi, dabar jau galite rašyti kaip tai neekologiška, kaip tai blogai ir pan. Tepalas man kainavo lygiai 0 Lt.

Antras taupymo žingsnis - mediena:

 

Pirkau lauke pradžiuvusią medieną, t.y. ji nebuvo visiškai šlapia. Pirkau vieno pjovimo paprasčiausias lentas. Vieno pjovimo lentos, tai tokios lentos, kurios gaunamos rastą supjovus viena kryptimi (vienu pjovimu). Norint gauti visiems įprastas vienodo pločio lentas, pjaunama dar kartą kita kryptimi (dviejų pjovimų).

Tokios medienos minusai tokie, kad su ja daugiau vargo. Reikėjo apipjauti kraštus, nužievinti, nuobliuoti viena pusę. Visi paruošiamieji darbai, lentų paruošimas ir dalies paklojimas užtruko 2 dienas. Vienam labai sudėtinga obliuoti, todėl dvi dienas dirbome dviese. Dar dvi dienas man teko vienam padirbėti.

Kaina specialiai terasoms skirtų lentų yra 50-70 Lt/m2. Mūsų terasa apie 32 m2. Tai kažkur apie netoli 2000 Lt. Man pakako vieno kubo (apie 80 vnt. 3 m ilgio) ir dar kažkiek liko. Ir kainavo man 180 Lt. Galite pridėti ir darbą ir elektrą ir dar kažką, bet sumos niekaip nebus arti viena kitos.

Na dabar dar pulkite visi rašyti kaip tokia mediena netinka terasoms. Taip, šitos lentos bus netokios ilgaamžiškos kaip specialiai terasoms skirtos, bet... Terasa yra su stogu, todėl vandens ant jos patenka nedaug. Pas mus kaime jau 6 metus tokiomis lentomis išdengta terasa ir dar tikrai ilgai bus gera.

Paišlaidavau tik varžtams. Jei galite - nepirkite kiniškų varžtų. Iš patirties galiu pasakyti, kad jie tikrai nutrūkinėja. Tokiems dalykams kaip gipsas - sukite belekuo, bet kur konstrukcijos ar didesni tempimai - paišlaidaukite. Varžtai man kainavo kiek ir mediena - apie 200 Lt.

Štai ir terasa.

 

Vakar jau išbandėme su nemažu kiekiu žmonių. Ji pasiteisino visu 100%.

Trumpas patarimas: elektra lauke

Dalykas, kurio nepasidariau pats - išsiveskite vamzdžius el. kabeliui iki kelių vietų, kur stovės pastatas, pavėsinė, bus vartai. Nereiks elektros - užkasite vamzdį, o jei prireiks - dėkosite sau, kad buvote toks apdairus.

Trumpas patarimas: rozetės lauke

Pasidarykite lauke rozetes ir vėliau labai džiaugsitės. Bestatant net sunku įsivaizduoti kaip dažnai prireikia lauke esančios rozetės.

Apšvietimas

 

Čia keletas patarimų iš patirties ir keletas mano pasiūlymų. Na o kaip darysite - spręskite patys  :)

Europos sąjunga jau uždraudė pardavinėti 100W kaitrines elektros lemputes (pav. pirma). Grasina, kad netrukus ir 60W dings iš prekybos. Oficialus argumentas - reikia taupyti elektros energiją. Pakelkite ranką, kurie iš jūsų išbandė visas paveikslėlyje pavaizduotas lemputes arba dar daugiau? Kol kas kaitrinių lempučių man niekas negali pakeisti. Kodėl? Galbūt paaiškės kai viską perskaityti - jei ne - visada argumentuoti komentarai labai laukiami.

Kaitrinės lemputės. Ja visi žino ir jas visi išbandė. Tikrai nėra pilnamečių, kurie prie jų neruošė namų darbų.

Halogeninės lemputės. Jo mažesnės, šviečia ilgiau nei kaitrinės, bet šviesos sklidimo plotas tikrai daug siauresnis. Mano namuose viena kaitrinė lemputė 60W (Lenino lemputė) duoda daug daugiau šviesos patalpoje, nei 3 halogeninės po 50W. Žinoma, kad duoda ir tai, kad kaitrinė spinduliuoja šviesą beveik visomis kryptimis.

Liuminescencinės (dienos šviesos) lempos. Tiesa sakant, dar nemačiau namų, kuriuose būtų šios lempos kambariuose. Jos dažnai yra mokyklose, ofisuose, bet niekada gamyklose, kur yra staklės. Žinote kodėl? Jos mirga. Jei jų mirgėjimo dažnis sutampa su staklių sukimosi dažniu, atrodo, kad staklės stovi. Prie tam tikro dažnio gali atrodyti, kad sukasi ne į tą pusę. Todėl draudžiama naudoti šias lempas prie tokių staklių. Pats pavadinimas sako, kad jos labai artimos dienos šviesai. Bet apie jas daug nekalbame, tik todėl, kad namuose jų neteko matyti.

Taupiosios lemputės. Dabar yra manija visa lempas keisti jomis. Problema tame, kad jų šviesos spektras yra labai siauras. O tai reiškia, kad jų skleidžiama šviesa stipriai skiriasi nuo lauke esančios šviesos. O kaip tai veikia žmogų? Deja, bet nėra jokių tyrimų šiuo klausimu. Taigi, gali būti, kad per kažkiek laiko visi nešiosime akinius, o gali būti, kad ne. Man nepatinka prekės, kurias labai visiems kiša, o moksliškai nėra įrodytas prekės naudingumas. Gerai, šiuo atveju tik ekonomija, kuri, beje, yra mažesnė jei rašoma ant dėžučių.

Led arba šviesos diodų lemputės. Vis dar labai brangios, bet beveik amžinos. T.y. nusipirkus, jūs galėsite numirti joms bedegant. Jos labai ekonomiškos ir šviesos spektras labai platus, bet... Šviesa sklinda žiauriai mažu spinduliu. Esu išbandęs gal 4-5 skirtingas rūšis ir visos jos žiauriai mažu spinduliu apšviečia erdvę. Taigi, norint, kad būtų labai šviesu jums reiks arba labai daug jungiklių, arba labai daug lempučių. Man led lemputės patinka labiausia, bet jų naudoti negaliu niekur, kur reikia daugiau šviesos.

Stiklinės durys

Čia daug gudrių žmonių lankosi ir skaito apie statybas. Reikia patarimo dėl stiklinių durų.

Tie kas nebandė - žinokite, kad maudytis duše be durų yra žiauriai šalta. Pakabinta užuolaida tikrai stipriai pagerina reikalą, bet...

Nutarėm vis dėlto įsistatyti stiklines duris. Patarkite kur tai pasidaryti už protingą kainą. Kiek paskambinau, tai visur kaina apie 1200 Lt, o man tai atrodo gerokai per daug už 1,3 m2.