Daržo drėkinimas kitaip
Dukra klausia:
- Tėti, ką čia darai?
- Čia mūsų dažų drėkinimui, laistymui.
- O kaip tu juo laistysi?
- Augalai visi turi šaknis tam, kad pasiimtų vandenį iš žemės taip?
- Taip.
- Tai kur geriausia laistyti: ten kur lapai ar kur šaknys?
Atsakymas aiškus ir 6 metų vaikui. Norint išlaikyti drėgmę žemėje - mulčiuojame. Norint laistyti - gal galima tą daryti iš apačios?
Tie, kas netingi skaityti - skaitykite: čia ir čia. Tie, kad nenori skaityti angliškai - pažiūrėkite paveikslėlius ir video. Sako, kad toks drėkinimo būdas buvo naudojamas Afrikoje prieš 4000 metų. Jei sakysite: mes juk turime daug vandens, - jūs būsite teisūs. Tačiau jei galima nelaistyti kasdien, ar tai nebūtų gerai? Laistyti retai ir nebijoti, kad augalai nudžius yra gerai. Plius, jei laistote iš viršaus - nežinote kiek vandens patenka giliai, o kiek nubėga paviršiumi.
Pernai pabandžiau įkasti į žemę plastikinius butelius, prieš tai subadęs skylutes. Tai nepasiteisino, nes skylučių padariau daug, o kita priežastis - per skylutes visą laiką bėga ir tik ten kur jos yra.
Molinis ąsotis yra būtent tai, kas atiduoda drėgmę, bet ne per greitai ir tiek, kiek jos reikia.
Peržiūrėkite prieš tai mano pateiktas nuorodas ir pamatysite kaip tokie ąsočiai naudojami ir kaip jie atiduoda drėgmę. Bandžiau ieškoti ar kas kažką panašaus gamina Lietuvoje. Neradau nieko. Tada radau kaip žmonės alternatyviai elgiasi. Išeitis - moliniai vazonai.
Nepatikėsite, tačiau tą patį vakarą važiuodamas užsukau į nedidelę maisto prekių parduotuvę ir... stovi dviejų dydžių moliniai neglazūruoti vazonai, kurie yra būtent tai, ko man reikia. Neįtikėtina. Nusipirkau kelis pasibandymui. Rašo, kad 15 ir 13 dydžiai (nematavau, bet spėju, kad tai skersmuo). Skylė vazone, kuris skirta pertekliniam vandeniui išbėgti yra tiksliai tokia, kad ją gražiai užkiša vyno kamštis.
Tada antrą įdedame į pirmąjį ir užtepame silikonu. Galima ir klijais, tačiau man pasitaikė silikonas, kuris dar ir nebijo nei šalčio nei karščio. Karštis neaktualus, bet šaltis - taip.
Iškasame duobutes, įstatome jį taip, kad galas išlįstų ir užkišame kamščiu. Taip apsaugosime nuo žemių pribyrėjimo.
Manęs klausė kaip pripilsiu. Dabar visi naudoja antgalius ant šlangų, kuri gali labai plona srove purkšti. Jei laistysite kitaip - galite naudoti ir piltuvėlį.
Dar klausė kaip žinosiu ar pilnas. Norint labai patikrinti kiek liko - galima visata įkišti šiaudelį, tada galą užspausti ir ištraukti. Tačiau manau, kad tiesiog pripilti kartą per savaitę turėtų pakakti.
Kiek jų reikia? Rašo, kad apie 45 cm spinduliu pakanka. Todėl priklauso nuo lysvės pločio ir ilgio. Aš sukasiau 90 cm pločio lysves dar iki sugalvojimo taip drėkinti, tai man gaunasi centre kas 90 cm. Siauros lysvės yra labai patogu prižiūrėti, nes lengvai ir patogiai viskas pasiekiama nepersisvėrus.
nuo
Nepasiteisino. Daug žaidimo, daug vargo. Parašysiu kai prisiruošiu kas pasiteisino :)
Giords
Ar pasiteisino?
nuo
Kiek aš žinau, tai nedegtas molis nuo vandens susileistų. Realiai išdžiovinus nedegant galima trupinti, su vandeniu užpilti ir po to vėl minkyti po kažkiek laiko
Sojeris
Klausimas - ar per degto molio indus judės vanduo? Ar nėra kalbama apie nedegtus vazonus, tik apie išdžiovintus?
VD
Šaunuolis, įrašau tave tarp daržininkų.