Cookie Consent by TermsFeed

UAB

Darbo įrankiai įmonėje (ir ne tik): Trello

Ilgai ieškojom įrankio, darbų pasidalinimui, planavimui. Jums to nereikia - manau, kad klystate, bet jei taip manote - nebeskaitykite. Ši info tiems, kas vis dar nerado, arba nežino kaip tą gerai ir patogiai daryti. Tiems, kas nori keistis. Jei turite pilnai jus tenkinantį įrankį - pasidalinkite komentaruose. Kuo daugiau alternatyvų - tuo lengviau bus rasti tinkamiausią.

Apie kitą Knygų mugės pusę

Čia užkulisiai, kurie, tikiuosi, nė kiek nesugadins pačios Knygų mugės lankytojams. Linkiu puikaus 4 dienų savaitgalio ir daug daug gerų knygų.

Kodėl tokios brangios knygos?

 

Perskaičiau Andriaus Tapino mintis apie knygų kainas ir kodėl autoriai lieka tokie nuskriausti. Nežinau ar dėl nežinojimo, ar sąmoningai skaičiai parodomi ne visai teisingi ir nutylimi kai kurie faktai, dėl kurių knygų kainos yra tokios, kokios yra.

Andrius teisus, kad viena pagrindinių priežasčių - mažas tiražas. Jei knygą išleisti kainuoja apie 25 000 Lt (kaina dažniausiai svyruoja iki 5 000), tai šioje sumoje apie 60% yra vertimas, redagavimas, koregavimas, maketavimas, dizainas. Visa tai yra fiksuoti kaštai, kurie nepriklauso nuo knygos tiražo. Apie 40% yra išlaidos, priklausančios nuo tiražo. Tai autoriniai ir spauda. Užsienio autorių agentūrų autorinis mokestis dažniausiai yra 7-10% nuo mažmeninės kainos. Kuo didesnė knygos kaina prekybos tinkle - tuo daugiau leidykla moka autorių agentūroms. Keista, bet taip yra daugelyje agentūrų (yra ir tokių, kurios nuo didmeninės kainos skaičiuoja). Vidutinis tiražas Lietuvoje yra 1600 egz. Nesunku paskaičiuoti, kad tokiu atveju knygos savikaina gaunasi apie 15 Lt.

Grįžtame apie vieną tarpinę grandį, apie kurią Andrius nieko nepasako. Labai tikėtina, kad jis apie ją net nežino, nes jo knygą leidžia leidykla, kuri kartu yra ir leidėjas, ir platintojas, ir pardavėjas. T.y. Andriaus Tapino knyga praeina tik per tas pačias rankas nuo leidybos iki galutinio vartotojo - skaitytojo. Tiesa, jo knyga parduodama ne tik Pegaso knygynuose, bet šiuo atveju tai ne esmė. Kodėl? Nes teoriškai vis dar veikia konkurencija ir tada Andriaus knygos kaina skirtųsi ne iki 5 Lt, o 10 ar dar daugiau. Štai kokios dabar yra šios knygos kainos:

  • manoknyga.lt - 44,42
  • knygos.lt - 45,99
  • pegasas.lt - 43,55
  • Pegaso fiziniuose knygynuose - 48,39
  • Vagos fiziniuose knygynuose - 47,99

Šiuo atveju leidykla gali parodyti, kad jų marža yra nedidelė, nes daug ką pasiima platintojas ir knygynai, nors realiai viskas lieka vienoje kišenėje. Kitu atveju - iš tiesų įsijungia platintojas, kuris leidyklai nuima galvos skausmą - sandėliavimą ir vežiojimą po visą Lietuvą. Kadangi Lietuvoje iki dabar nėra nė vieno gerai veikiančio platintojo, o yra tik vežėjai, tai dar labiau pabloginą situaciją. Grįžkime prie pinigų. Tarkime ,kad rekomenduojama knygos kaina (nurodyti tikslią pardavimo kainą yra draudžiama) yra tokia, kokią randame Pegaso knygynuose (t.y. didžiausia). Tokiu atveju 4 Lt nuo jos (8,26%) atitenka valstybei kaip pvm. Nuo likusios sumos (44,39) 48-45% atitenka platintojui su knygynu. Taigi, ne tik knygynui, kaip rašė Andrius. Priklausomai nuo knygyno, platintojas gali pasiimti nuo 30 iki 50% šios sumos. Kitkas lieka knygynui.

Padariau lentelę, kurioje aiškiai matosi kaip keičiasi leidyklos pajamos ir kaip leidybos rizika neveikia kitų dviejų proceso dalyvių. Iškart reiktų susitarti, kad tokios sąnaudos kaip darbuotojai, knygų dėliojimas, grąžinimas ir pan. yra visoms pusėms ir jas teisingai įvertinti čia nelabai įmanoma.

Pirmasis grafikas, kai knyga kainuoja 48,39 Lt.

 

Sutikime, kad ne už kiekvieną knygą žmonės gali mokėti tokius pinigus. Na o dabar tarkim, kad ta pati knyga kainuotų 29 Lt

 

Leidyboje yra toks dalykas kaip rizika. Nė viena leidykla negali 100% pasakyti, kuri knyga bus bestseleris, o kuri ne. Taip, yra knygų, kurių tikimybė netoli 100%, bet daugiausia tokių, kurių nežinoma ir beveik neįmanoma nuspėti. Štai čia ir yra rizika. Visoje grandinėje riziką prisiima tik leidėjas. Atrodytų nieko keisto, bet... pažiūrėkite į grafike esančias sumas, kurios atitenka kiekvienai pusei. Ypač tą, kur realizuojamas ne visas tiražas, o tik 70% jo.

Sprendimų šioje vietoje labai daug nėra, nes knygų rinka monopolizuota. Realiai yra tik 2 knygynų tinklai, platinimas kažkuriame ankstesniame amžiuje.

Iš kitos pusės, turbūt, nėra viskas taip jau blogai, jei leidyklų Lietuvoje keli šimtai. :)

Apie tai, kaip leidykla TEV su konkurentais susidoroja

Kartais nutinka neįtikėtinų dalykų, kurie priverčia griebtis už galvos.

Didžiausi pinigai leidyboje yra iš vadovėlių. Nesudėtinga apskaičiuoti kiek tiksliai jų reiks, todėl neliks neišpirktas tiražas. Nesudėtinga pakelti kainą, nes juos vis tiek pirks. Rašau vadovėliai, nors po šiuo pavadinimu yra ir pratybos, testai... Tikrai nelaukiu tos dienos, kada mano vaikas eis į mokyklą.

Šiais metais Šviesa tiek kartų nutraukinėjo ir atnaujino tiekimą, kad jau nebepamenu kaip buvo su vadovėliais. Prieš tai, kelis metus, jie mėnesį vadovėlius parduodavo tik mokykloms. T.y. niekam kitam. Vadovėlių skaičius yra ribotas (nes tiksliai žinoma kiek yra mokyklų, kiek mokytojų, kiek mokinių) ir tai yra jų priežastis. Tačiau vadovėlių juk nereikia niekam kitam ir jie vis tiek pateks tam, kam reikia. Sakote užkeltomis kainomis? Gali būti. O taip negali nutikti, kai platina vienintelė įmonė?

Kažkada bandėme dirbti su tokia leidykla - TEV. Nebepamenu tiksliai kas ir kaip, bet nepavyko susitarti. Retai, bet kartais taip jau nutinka.

Mes dalyvaujame viešuosiuose pirkimuose, kai perkamas objektas - knygos. Kartais laimime, kartais ne. Pavyzdžiui Šviesa siūlo mokykloms kainas mažesnes nei duoda didmenininkams. Ir čia jau nieko nepadarysi. Ir štai dalyvavome viename tokių pirkimų. Laimėjome vieną jo dalį, kur visos knygos buvo leidyklos TEV. Leidykla TEV taip pat dalyvavo ir pralaimėjo. Neįtikėtina?

Kaip jau minėjau, su leidykla TEV mes nedirbame, todėl kainas pasižiūrėjome jų el. parduotuvėje ir užsidėjome nedidelį antkainį. Padarėme vieną klaidą ir gavosi taip, kad knygas pardavėme tik keliais litais brangiau nei savikaina. Tačiau net jei nebūtumėm suklydę - šį pirkimą vis tiek būtumėm laimėję. Iš pradžių niekaip nesugebėjau suprasti kodėl.

Laimėjus, užsakiau jų el. parduotuvėje knygas ir paprašiau, kad sąskaitą išrašytų mūsų įmonei. Kolegė pajuokavo, kad dabar mums knygų jie neparduos. Pasijuokėme iš to. Ir štai gaunu atsakymą:

Laba diena,

Musu internetineje parduotuveje www.tevukas.lt deklaruotomis kainomis vadoveliai parduodami tik fiziniams asmenis. Todel PVM saskaitos israsyti UAB Barzda negalime. Pinigus grazinsime.

Pagarbiai
R.............

 

Nekalbėsiu apie tai, kad dar yra įmonių, kurios rašo laiškus be LT raidžių...

Specialiai sudėjau visą pagalbos tekstą, nes jis yra vienintelis su informacija apie tai, kas čia ir kaip čia. Galite neskaityti. Niekur nėra informacijos apie kainų skirtumus juridiniams ir fiziniams asmenims. Niekur nėra nurodytos skirtingos kainos.

Čia jau pakvipo specialiu kenkimu ir konkurentų šalinimu. Mažiau nei prieš metus mes esame pirkę iš jų knygas ir gavome jas su sąskaita faktūra. Ir dar už mažesnę kainą, nei dabar yra jų svetainėje.

Kadangi turime kabantį laimėtą pirkimą, mums knygų reikia būtinai. Užsakau kaip fizinis asmuo draugo vardu ir apmoku už jį, nurodydamas jo sąskaitos apmokėjimui numerį. Draugo vardu, nes jis dirba tame pačiame pastate ir jam nueiti daug arčiau. Nuėjus atsiimti knygų, ten dirbanti motariškė išvadina vos ne vagimi ir nuveda pasikalbėti pas direktorių (nerealus aptarnavimas kiekvienam klientui?). Direktorius jam skaito paskaitą kaip mes blogai darome, nes perkame knygas ir perpardavinėjame brangiau... Mano draugas jam papasakojo apie darbo efektyvumą ir palinkėjo nebankrutuoti. Knygų nepardavė, nes mokėtojas buvo ne jis.

Prisiminiau Tarybinius laikus, kai visi perkantys-parduodantys buvo spekuliantai ir už tai grėsė kaliūzė. Galima galvoti, kad kuo daugiau tarpininkų, tuo labiau pabrangsta prekės, bet ar tikrai nebus brangesnė prekė, kai yra tik vienas vienintelis pardavėjas, o visiems reikti būtent šios prekės?

Paskambinau pats. Iškart buvau pasiųstas pas kitą žmogų (spėju, tas pats direktorius). Man bandė aiškinti apie perpardavinėjimą, apie tai, kad žino kam mums jų reikia, apie tai, kad reikia su jais sudaryti sutartį, jei norime prekiauti. Priminiau, kad dėl sutarties mes nesusitarėm, kai bandžiau tą padaryti. Po to paklausiau tiesiau - kokiu pagrindu jis atsisako man parduoti viešai parduodamas knygas nurodytomis kainomis. Pagaliau gavau atsakymą: užsakyk ir parduosime. Šį kartą pardavė.

Kadangi buvo problemų su knygomis, skambinau ir mokyklai. Sužinojau įdomių dalykų. Pasirodo, kad TEV patys atvežė knygas pasibaigus pirkimui. Jie net nežiūrėjo rezultatų, nes tikri savo pergale. O štai mes sudalyvavome. Ir štai mums parodė, kad nereikia to daryti. Kai mokykla pasakė, kad laimėjo ne jie, gavome purvo dozę į savo pusę. Knygas vis tiek paliko mokykloje. Galima būtų numoti ranka ir spjauti į visą tą reikalą, bet nukenčia knygynai, nukenčia mokyklos (valstybė). Galima viską taip ir palikti, bei daugiau nebedalyvauti jų knygų pirkimuose. Galima rašyti skundą Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (tą jau padariau), Konkurencijos tarybai, viešinti tokius nuotykius, kad kažkas pasikeistų į geresnę pusę.

Na ir pabaigai nusišypsokime. Iš tos pačios įstaigos parduotuvės: „Su TEV nuolaidų kortele iki 25% pigiau!“. Perkate prekių už 1200 Lt. Spėkite kokią nuolaidą gausite. Žinoma, tai su mano pasirinktomis knygomis, bet vis tiek pabandykite atspėti. Teisingas atsakymas - 9 centai. Taip, centai. :)

 

Pagalbos tekstas (jo skaityti nebūtina):

Bendra informacija
tevukas.lt yra leidyklos TEV e. parduotuvė, kurioje galite įsigyti visas mūsų išleistas knygas ir e. leidinius žymiai pigiau nei bet kuriame Lietuvos knygyne.
Su TEV nuolaidų kortele iki 25% pigiau!

Leidinius gausite, pervedę pinigus pagal išankstinio apmokėjimo sąskaitą arba sumokėję į kasą leidykloje.
Prekių pristatymas
  • Atsiimant leidykloje
    Jei nenorite mokėti už prekių pristatymą, galite jas atsiimti leidykloje patys (Akademijos g. 4, Vilnius). Prašytume telefonu ar elektroniniu paštu iš anksto pranešti apie atvykimo laiką, tuomet paruoštas užsakymas jau lauktų Jūsų.

  • Greitasis pristatymas
    Jei užsakydami leidinius nurodysite greitąjį pristatymą bei adresą, siuntą per 3-4 darbo dienas atveš kurjeris. Pristatymo kaina – 9,00 Lt.
    Perkant už 90 Lt ir daugiau - pristatymas į bet kurią Lietuvos vietą nemokamas!

  • Pristatymas pagal sutartis
    Leidinius galime pristatyti adresu nurodytu sutartyje, sudarytoje tarp leidyklos ir švietimo įstaigos. Šiuo atveju pristatymas yra nemokamas, o jo trukmė - nuo 3 iki 15 dienų. Šis pristatymo būdas taikomas tik švietimo įstaigoms.
TEV nuolaidų kortelė
Nuolaidų kortelė skirta mokytojams, dėstytojams, švietimo darbuotojams. Kortelės turėtojui taikomos nuolaidos perkant bet kuriuos leidinius e. parduotuvėje tevukas.lt. Kortelė yra nemokama.
Virtualia kortele galima pradėti naudotis, kai tik el. paštu gaunate vartotojo vardą ir slaptažodį. Norintys gauti plastikinę nuolaidų kortelę, kreipkitės į leidyklą – atsiųsime ją paštu.

Primename TEV nuolaidų kortelių turėtojams, kad:
  • Jūsų vartotojo vardas (paskutiniai 4 nuolaidų kortelės numerio skaitmenys) ir slaptažodis yra atsiunčiami el. paštu, kurį nurodėte pildydami paraišką nuolaidų kortelei gauti.
  • Jei el. pašto nenurodėte arba dėl kokių nors priežasčių negavote slaptažodžio, kreipkitės į leidyklą el. p. [email protected] arba tel. 8 5 2729805.
  • Jei užmiršote savo slaptažodį, galite pasinaudoti nuoroda „Slaptažodžio priminimas“, esančia svetainės tevukas.lt tituliniame puslapyje.
Norintys gauti TEV nuolaidų kortelę gali:
  • Užpildyti paraišką e. parduotuvės tevukas.lt skyrelyje „Registracija“.
  • Užpildyti popierinę paraišką leidykloje arba TEV seminarų metu.
Kontaktai
Bendra Lietuvos-Rusijos-Olandijos įmonė TEV
Adresas: Akademijos g. 4, LT-08412 Vilnius
Telefonas: 8 5 272 90 20
Faksas: 8 5 272 98 04
El. Paštas: [email protected]
Leidyklos svetainė: http://www.tev.lt

4 metai su manoknyga.lt

Jau keturi metai. Negaliu sakyti, kad jie praėjo labai greitai. Galiu pasakyti, kad man asmeniškai tai geri metai, nes darbas yra malonus.  :)

Ta proga pareklamuosiu šios dienos akciją. Tikra nuolaida visoms knygoms. Kainos prieš taikant nuolaida nesukeltos, kaip daro daugelis.  :)

Spaminimas yra legalu. Kodėl?

Galiu viską rašyti savo vardu, bet iš tiesų tai šiom dienom nutiko mano draugui. Visa info tikra, visus laiškus ir atsakymu mačiau pats.

Taip jau yra, kad Vytenis nekenčia spamo. Registruodamasis kiekvienoje vietoje naudoja vis kitą el. pašto adresą. Jį naudoja tik toje svetainėje kur registruojasi ir daugiau niekur. Taip nutiko ir su fotofabrikas.lt tačiau vieną dieną gauna laišką iš ekodiena.lt į tą dėžutę, kuri buvo panaudota tik fotofabrikas.lt registracijoje.

Nusiuntė užklausimą fotofabrikas.lt ir paprašė paaiškinti kodėl jie perdavinėja savo klientų duomenis kitiems. Atsakymas buvo toks: „Su ekodiena.lt Fotofabrikas neturi jokių "ryšių"...“. O kaip tada el. pašto adresas nutekėjo? Turiu kitą pažįstamą, kuriam Fotofabrikas nesumokėjo už paslaugas. Kas paneigs, kad jiems su pinigėliais sunku ir jie nori uždirbti iš visko. Tame tarpe ir prekiaudami el. pašto adresais?

Kreipėsi į ADA, kuri tokius dalykus prižiūri ir tvarko. Trumpai atsakymas buvo toks:

Buvo siūloma skaityti straipsnius, o ne pirkti prekių ar paslaugų. Taip pat nebuvo teirautasi nuomonės dėl prekių ar paslaugų. Todėl tai nėra tiesioginė rinkodara.

Deja, bet kadangi ekodiena.lt pasakė, jog el. pašto adresas ne vogtas, ne pirktas, o per jų puslapį įrašytas, tai ADA nepasivargino kreiptis į fotofabrikas.lt.

Neįtikėtina, bet siųskite tokius laiškus į valias ir niekas nieko jums nepripaišys. Pilnas atsakymas žemiau:

Džiaugiuosi, kad dar yra teisingų verslų

Šiandien buvau labai nustebintas. Ir ne todėl, kad atsitiko stebuklas, o atvirkščiai - atsitiko taip, kaip turėtų atsitikti. Stebina ir tai, kad tai stebina.

Pietauju valgykloje, kur maistas nėra brangus ir pagamintas pakankamai skaniai. Savitarna. Visada visi šypsosi ir malonūs, bet ne tik apie tai  :)

Šiandien pietų pasiėmiau zrazą (toks kotletas). Nesiginčykim kas yra zrazai, nes esu matęs taip vadinamus mėsos suktinukus, kotletus be nieko, ir kotletus su kiaušiniu viduryje (dar darželio laikais)... Atsisėdau valgyti - o viduje žalias faršas. Žinoma priėjęs mandagiai parodžiau ką gavau. Iškart buvo paimta lėkštė ir pasiūlyta pasirinkti kitą patiekalą. Paėmiau 1,5 Lt pigesnį. Buvo eilė, tai paprašė prieiti kai baigsiu valgyti ir atiduos skirtumą. Taip ir padariau. Gavau pinigėlių į saują. Ten buvo visi 8,50 Lt už zrazą. Kai pasakiau, kad per daug davė - atsakymas buvo vienas: „taip ir turi būti“.

Štai toks teisingas smulkusis verslas. Džiaugiuosi, kad dar tokių yra ir tuo pačiu pasižadu, kad ne kartą ir ne du dar ten eisiu  :)

Kodėl Facebook neparduoda?

Jau sunku rasti žmogų iki 50 metų, kuris nesinaudotų Facebook`u. O jau kuris nežinotų kas tai yra - dar mažiau.

Įmonės ten turi savo puslapius, kuriuose visais būdai bando pritraukti kuo daugiau žmonių, kuo daugiau reklamuotis. Kai kurie padaro kažkokią sensaciją iš nieko ir siūlo peržiūrėti video apie apsinuoginusią ar girtą merginą. Tokiu atveju reikia spausti Like ir tas puslapis jau turi +1 žioplį. Labai greitai surenka 30 000 - 100 000 tokių „fanų“. O kam jiems tai? Po to parduoda ten skelbiamą informaciją. Už kelis šimtus ar tūkstančius gali paskelbti tavo reklamą, akciją ir pan. Bet ar tikrai verta mokėti už tai pinigus? Ar jie sugrįš atgal?

manoknyga.lt taip pat Facebook`e turi savo puslapį. Kiekvieną savaitę dovanojame po knygą. Pradžioje tai lyg ir veikė, jautėsi pagal apsilankymus puslapyje ir pan. O dabar? Pastaruoju metu ne galvodavau užduotis, kurios būtų įdomios, bet eksperimentuodavau. Stebėjau kaip keičiasi „fanų“ kiekis, kaip ir kiek žmonių ateina į puslapį, kaip keičiasi pardavimai. Ir galiu pasakyti - tai visiškai neveikia.

Visi kas netingi dabar deda paveikslėlius su akcijomis ir už Share duoda prizus. Teoriškai, kai paspaudžiate Share, tai pamato Jūsų draugai ir pažįstami. Praktiškai - niekas to nebemato, nes tuo užsiima pastoviai tie patys žmonės. Pakanka peržiūrėti kas dalyvauja šiuose žaidimuose ir atrodo, kad 95% dalyvaujančių Facebook`e neveikia nieko kito, o tik dalyvauja prizų dalybose. Ar jūs dar neblokavote savo „draugų“, kurie vien tuo užsiima?

Suprantu, kad tik dalyvaujančių ir kuriančių tam atskirus vartotojus visada yra ne taip jau mažai, bet tokio skaičiaus nesitikėjau. Eksperimentus kurį laiką tęsiu ir toliau, bet jau nelabai ko besitikėdamas  :)

Maži patarimai: keli klausimai renkantis kurjerius


Foto: Salvatore Vuono

 

Pasirenkant kurjerius atrodo viskas paprasta - paklausi kainos ir pasirenki. Iš tiesų yra tam tikrų smulkmenų, dėl kurių kurjerių kaina gali tapti antriniu dalyku.

Sužinokite siuntų svorių intervalus. T.y. kokios kainos ir kokiems svoriams. Jei jau siunčiate siuntas, šitas dalykas gali padėti nesunkiai apsispręsti. Jei ne - gali tekti kurį laiką pasikankinti. Teisingai pasirinkti intervalai gali sutaupyti daug pinigų.

Sužinokite kas bus, jei siuntos gavėjas paprašys siuntą pristatyti kitu adresu. Vienos tarnybos pristato kitu adresu tą pačią dieną, kitos - kitą, o trečios jums išrašys papildomą sąskaitą už tai, kad buvo pakeistas adresas.

Automatizuotas užsakymų pildymas. Dalis tarnybų to neturi. Jei jūs tą galite padaryti už juos - viskas gerai, bet kiek tai jums kainuos? Antri turi tik dalinę, o treti - pilną valdymą. Automatizuotas užsakymų pateikimas gali jums sutaupyti labai daug laiko.

Maži patarimai: problemos su kurjeriais


Foto: posterize

 

Teisingų kurjerių pasirinkimo problema yra didelė. Tenka susitaikyti, kad kartas nuo karto iškils problemų. Kuo daugiau užsakymų - tuo dažniau kartosis problemos. Kurjerių tarnyba yra viena, o patys kurjeriai (darbuotojai) - kita. Problemos su kurjerių tarnyba ir su kurjeriais skiriasi iš esmės.

Dažniausia problema su kurjeriais - nemandagus, o kartais ir chamiškas bendravimas su klientais. Laiškuose klientams tenka rašyti net tokius dalykus: „jums nereikia niekur eiti ar važiuoti“. Kartais ir savavališkai nepristatyti siuntiniai, nes jie nespėjo. Į sutartį galite įtraukti punktą, kad už pavėluotas siuntas jūs nemokate, arba mokate gerokai mažiau. Tai problemos visiškai neišspręs, bet turėsite tam tikrų svertų savo rankose.

Problema su kurjerių tarnyba - orinės sąskaitos. Spėju, kad 95% kurjerių paslaugomis naudojančių įmonių nežino kiek ir kokio svorio siuntų siunčia. Ir beveik visi jie permokės. Patikėkite, tikrai pigiau nusipirkti svarstykles ir tą rašytis.

Maži patarimai: draugai nebus jūsų pirkėjai


Foto: Filomena Scalise

 

Aš apie virtualų arba mikro verslą.

Atidarant parduotuvę visi tikisi, kad turėsdaug pirkėjų. Tie kurie nesitiki - verslo nepradeda  :)  Tačiau yra viena klaida - negalima tikėtis, kad pradžioje jums labai padės draugai. Iš tiesų draugai nebus tie žmonės, kurie jums neš pelną. Gerai kai yra draugų. Gerai, jei jie kažką nupirks, bet jie niekada nebus Jūsų maitintojais. Todėl kai planuojate - galvokite taip, lyg draugai niekada nieko iš jūsų nepirks.

Kitas dalykas - draugai gali jums labai padėti kaip reklamos šaltiniai: patardami savo draugams, pasakodami, kad žino kas prekiauja ir kur, pareklamuodami facebook, savo bloguose. Tokia pradinė informacijos sklaida yra labai naudinga.

Baro vieta

Projektas „Baras“ buvo aprimęs. Galiu sakyti, kad dėl mano kaltės ir būsiu teisus. Tačiau kitų norinčių pasyvumas taip pat prie to prisideda. Apsikuopiau su staiga užpuolusiais darbais ir bandau tęsti toliau. Padariau nedidelę paklausą, kuri tik įrodė man mano teisumą dėl baro vietos. Yra šioks toks užsiciklinimas ties Centru ir Senamiesčiu. Aš manau kiek kitaip ir visada prisimeno buvusios „Mano kavinė“ (dabar „Cactus“) savininko žodžius - „jei vieta yra gera, visiškai nesvarbu kur ji yra - žmonės ten patys ateis“. Kažkada turėjome undergroundinį klubą. Iki jo nevažiavo jokia transporto priemonė. Tiksliau važiavo, bes stotelės buvo ne arčiau kaip pora kilometrų. Ir ką manote? Ogi būdavo vakarai, kai žmonės netilpdavo į vidų.

Na bet kuriuo atveju pasidalinu apklausos rezultatais:

Savo baras

Kažkada važiuodamas į Kauną sugalvojau vieną eksperimentą, kuris turi šansų tapti apčiuopiamu dalyku.

Jau senokai praeidamas pro barą ar sėdėdamas ten vis pagalvoju, kad užknisa standartiniai brandiniai barai. Čekijoje didžioji dalis barų tai šeimų biznis. Ir tada kiekvienas skirtingas, kiekvienas savitas. Tada padavėjai ir barmenai ten dirba kaip normaliam darbe ir ilgai, o ne samdomi studentai, kurie keičiasi kas keli mėnesiai.

Taigi, sugalvojau skaičių pinigų, kurių, mano manymu, turėtų tikrai pakakti atidaryti barą. 100 000 Lt. Didelė ane? O jei barą daryti ne vienam? O jei 100 žmonių tai darytų?

100 atrodo daug, bet iš kitos pusės tai iškart lemia dideles nuolaidas įrengiant, skirtingą patirtį. 100 žmonių jei ne patys, tai tikrai pažinos kas dirba įvairiausiose srityse. Iš kitos pusės tai iškart 100 lojalių klientų.

Plačiau čia: http://www.facebook.com/ 

Paskelbus apie tai viešai, pačiam pasidarė žiauriai įdomu ar pavyks rasti 100 žmonių, kurie ne tik turi 1000 Lt, bet ir nori turėti savo barą. Du jau atsirado, taigi liko 97 :)