Cookie Consent by TermsFeed

Kodėl tokios brangios knygos?

 

Perskaičiau Andriaus Tapino mintis apie knygų kainas ir kodėl autoriai lieka tokie nuskriausti. Nežinau ar dėl nežinojimo, ar sąmoningai skaičiai parodomi ne visai teisingi ir nutylimi kai kurie faktai, dėl kurių knygų kainos yra tokios, kokios yra.

Andrius teisus, kad viena pagrindinių priežasčių - mažas tiražas. Jei knygą išleisti kainuoja apie 25 000 Lt (kaina dažniausiai svyruoja iki 5 000), tai šioje sumoje apie 60% yra vertimas, redagavimas, koregavimas, maketavimas, dizainas. Visa tai yra fiksuoti kaštai, kurie nepriklauso nuo knygos tiražo. Apie 40% yra išlaidos, priklausančios nuo tiražo. Tai autoriniai ir spauda. Užsienio autorių agentūrų autorinis mokestis dažniausiai yra 7-10% nuo mažmeninės kainos. Kuo didesnė knygos kaina prekybos tinkle - tuo daugiau leidykla moka autorių agentūroms. Keista, bet taip yra daugelyje agentūrų (yra ir tokių, kurios nuo didmeninės kainos skaičiuoja). Vidutinis tiražas Lietuvoje yra 1600 egz. Nesunku paskaičiuoti, kad tokiu atveju knygos savikaina gaunasi apie 15 Lt.

Grįžtame apie vieną tarpinę grandį, apie kurią Andrius nieko nepasako. Labai tikėtina, kad jis apie ją net nežino, nes jo knygą leidžia leidykla, kuri kartu yra ir leidėjas, ir platintojas, ir pardavėjas. T.y. Andriaus Tapino knyga praeina tik per tas pačias rankas nuo leidybos iki galutinio vartotojo - skaitytojo. Tiesa, jo knyga parduodama ne tik Pegaso knygynuose, bet šiuo atveju tai ne esmė. Kodėl? Nes teoriškai vis dar veikia konkurencija ir tada Andriaus knygos kaina skirtųsi ne iki 5 Lt, o 10 ar dar daugiau. Štai kokios dabar yra šios knygos kainos:

  • manoknyga.lt - 44,42
  • knygos.lt - 45,99
  • pegasas.lt - 43,55
  • Pegaso fiziniuose knygynuose - 48,39
  • Vagos fiziniuose knygynuose - 47,99

Šiuo atveju leidykla gali parodyti, kad jų marža yra nedidelė, nes daug ką pasiima platintojas ir knygynai, nors realiai viskas lieka vienoje kišenėje. Kitu atveju - iš tiesų įsijungia platintojas, kuris leidyklai nuima galvos skausmą - sandėliavimą ir vežiojimą po visą Lietuvą. Kadangi Lietuvoje iki dabar nėra nė vieno gerai veikiančio platintojo, o yra tik vežėjai, tai dar labiau pabloginą situaciją. Grįžkime prie pinigų. Tarkime ,kad rekomenduojama knygos kaina (nurodyti tikslią pardavimo kainą yra draudžiama) yra tokia, kokią randame Pegaso knygynuose (t.y. didžiausia). Tokiu atveju 4 Lt nuo jos (8,26%) atitenka valstybei kaip pvm. Nuo likusios sumos (44,39) 48-45% atitenka platintojui su knygynu. Taigi, ne tik knygynui, kaip rašė Andrius. Priklausomai nuo knygyno, platintojas gali pasiimti nuo 30 iki 50% šios sumos. Kitkas lieka knygynui.

Padariau lentelę, kurioje aiškiai matosi kaip keičiasi leidyklos pajamos ir kaip leidybos rizika neveikia kitų dviejų proceso dalyvių. Iškart reiktų susitarti, kad tokios sąnaudos kaip darbuotojai, knygų dėliojimas, grąžinimas ir pan. yra visoms pusėms ir jas teisingai įvertinti čia nelabai įmanoma.

Pirmasis grafikas, kai knyga kainuoja 48,39 Lt.

 

Sutikime, kad ne už kiekvieną knygą žmonės gali mokėti tokius pinigus. Na o dabar tarkim, kad ta pati knyga kainuotų 29 Lt

 

Leidyboje yra toks dalykas kaip rizika. Nė viena leidykla negali 100% pasakyti, kuri knyga bus bestseleris, o kuri ne. Taip, yra knygų, kurių tikimybė netoli 100%, bet daugiausia tokių, kurių nežinoma ir beveik neįmanoma nuspėti. Štai čia ir yra rizika. Visoje grandinėje riziką prisiima tik leidėjas. Atrodytų nieko keisto, bet... pažiūrėkite į grafike esančias sumas, kurios atitenka kiekvienai pusei. Ypač tą, kur realizuojamas ne visas tiražas, o tik 70% jo.

Sprendimų šioje vietoje labai daug nėra, nes knygų rinka monopolizuota. Realiai yra tik 2 knygynų tinklai, platinimas kažkuriame ankstesniame amžiuje.

Iš kitos pusės, turbūt, nėra viskas taip jau blogai, jei leidyklų Lietuvoje keli šimtai. :)

Palikite komentarą



Komentarai
  • Vidmantas Nuolaida

    Ir kaip galvoji - dar ilgai knygas leis jei niekas nepirks?

  • 5

    o kam tas knygas pirkti- jeigu internete galima paskaityti