Cookie Consent by TermsFeed

Apie kitą Knygų mugės pusę

Knygų mugė yra džiaugsmas daugeliui žmonių. Nesidžiaugia tik Vilniaus knygynai, nes juose vasario mėnesį apyvartos krenta. Visi laukia pigių ir naujų knygų. Iš tiesų pirkimo manija taip visus užsėda, kad niekas nebeskaičiuoja ar ten pigu ar ne. Ten galima rasti visko. Iš tiesų knygų mugė yra labai reikalingas dalykas.

Aš pabandysiu aprašyti apie kitą jos pusę, kurios 99,9% žmonių (o gal ir daugiau) nežino. Dalis yra gerai, dalis blogai, dalis...

Dalyvavimas knygų mugėje nėra pigus dalykas. Nors skelbiama 1 kv. m kaina yra 230 Lt + pvm, iš tiesų ji yra 300 Lt + pvm. Kodėl? Todėl, kad neimdamas „standartinio stendo įrengimo“ paslaugos, tu negausi ne tik elektros, lentynų, kėdės, kilimo, apšvietimo, bet ir stendą ribojančių sienelių. Tenka pripažinti, kad yra tokių, kurie neima ir tikisi, kad tai paims visi kaimynai. Tokiu atveju gauni bent sieneles. Užbėgsiu riksmams už akių - tai nėra nei blogai, nei gerai. Tokia yra kaina ir tai yra viešai sakoma. Nenori - nedalyvauk. Tiesa, reikia nepamiršti pridėti ir fiksuoto 360 Lt + pvm registracijos mokesčio. Jei turite minimalų 6 kv. m plotą, tai 1 kv. m jums kainuos 360 Lt + pvm.

Dar oficialiai yra skelbiamos ir Litexpo teikiamos stendų papildomų įrengimų kainos. Kaip ir būtų viskas gerai - nenori - neužsisakyk. Kainos neslepiamos. Pinigus skaičiuoti mėgstame (ypač svetimus), tai pratęskime. Tarkim dalyviui reikia prekystalio. Ne staliuko 80x80, bet prekystalio, ant kurio tilptų daugiau nei 4 knygos. Net užsisakius 14 kv. m stendą gauni vis tiek tik vieną staliuką. Antrasis kainuoja 80 Lt + pvm. 6 metrų ilgio prekystalis kainuoja 1283 Lt + pvm (keliais litais gali kaina skirtis, nes šitą rašau iš atminties). Čia prekystalis be jokių apklijavimų. Kiekvienas papildomas dalykėlis kainuoja. Ir daug. Vėl skubu užbėgti už akių - nenori neimk, neužsakinėk, kainos neslepiamos.

Tai ką įdomaus ir blogo noriu papasakoti? Iš tiesų vien kosminių kainų surašymas atrodo kaip dalyvio teisė rinktis. O iš tiesų? Iš tiesų, jei tu neužsakai stendo surinkimo, apklijavimo ir pan. paslaugų iš Litexpo - visam tam reikalui dalyvis turi vieną dieną. Taip, gerai perskaitėte - tik trečiadienį. Atvažiavus trečiadienį beveik visi stendai, kuriuos apipavidalina Litexpo jau būna sutvarkyti ir baigti. Normaliai įsirengti stendą be Litexpo samdymo per vieną dieną yra ką veikti.

Dar vienas nesuprantamas dalykas - knygų atsivežimas. Visi dalyviai knygas teoriškai turi atsivežti tik nuo ketvirtadienio (knygų mugės diena) 08:00. 10:00 jau leidžiami žmonės (nors realiai įleidžiami ir pusvalandžiu anksčiau). Tai per 2 valandas visi dalyviai turi susivežti visas savo knygas ir išdėlioti lentynose, jei nori būti dėl jų saugūs. Visi dalyviai vežasi trečiadienį, nes supranta, kad to padaryti neįmanoma. Paklausus organizatorių nuo kada teoriškai galima atsivežti knygas, kad ir savo rizika, atsakymas būna - tik trečiadienį nuo 08:00. Anksčiau niekas nieko daryti negali. Šiandien 08:00 atvažiavus, vienos leidyklos stendas pilnai įrengtas ir pilnas knygų. Kaip? Juk to negalima daryti niekam.

 

Renginiai. Kiekvienas dalyvis atsiunčia renginius ir organizatoriai jiems paskiria laiką. Laiką skiria taip, kaip jiems atrodo geriau. Keista kai tikrai rimtai pasiruoštam renginiui, su kitos šalies kultūros ataše, specialiai grįžusiu iš kitus autoriumi, dar papildomai uniformuotais žmonėmis skiriamas laikas sekmadienis 15:00, o po dar kelių dienų pasakoma, kad „dar prieš jus įterpėme apdovanojimus, neturėtų trukti ilgiau nei pusvalandis“. Sekmadienį mugė oficialiai dirba iki 17:00, bet jau 16:00 visi kraustosi lauk. Ar gali sulaukti lankytojų renginys, kuris geriausiu atveju prasidės 15:30? Jei kažkas nori rašyti apie tai, kad netelpa visi renginiai, nes jų yra daug - atsiverskite prieš tai renginių programą ir pažiūrėkite įdėmiai ją.

 

Mugę iš kitos pusės pernai stebėjau pirmą kartą ir daug ko nežinojau. Antrais metais žinau daug daugiau, bet suprantu ne daug daugiau. Labai džiugina apsaugos darbuotojai, kurie tikrai labai mandagūs ir nestovi pozoje „man niekas neįdomu“. Tikrai džiugina eiliniai darbuotojai. Tačiau dėl „brigadininkų“ ir dar kai kurių kitų kasmet liūdesys, nes kažko paklausus gauni ilgą išsikalinėjimo atsakymą, po kurio jis nueina ir nesupranti ką jis pasakė ir ar kažkas kažką padarys.

Dar vienas pasiūlymas organizatoriams būtų atsižvelgti ir į stendus. Tie, kas nieko neįsirenginėja, tie, kurie nesutraukia daug lankytojų turėtų prarasti geriausias vietas, o ne vis tiek kasmet turėti savo vietą ten pat, kur pernai.

Čia užkulisiai, kurie, tikiuosi, nė kiek nesugadins pačios Knygų mugės lankytojams. Linkiu puikaus 4 dienų savaitgalio ir daug daug gerų knygų.

Palikite komentarą



Komentarai
  • w

    dėl tos vienos dienos nežinau.. nes šiaip į restą įsirenginėjant savo stendą įleidžia prieš savaitę, maždaug tada kai patys Litexpo pradeda savo darbus daryti. tiesiog reikia parašyti prašymą, ir susiderinti projektą pas Litexpo dizainerį. Bet jo sutinku yra ten daug trūkumų. Pernai pvz. Atvažiavus įrenginėti stendą savo vietoje radome jau pastatyta litexpo standartinį. Tai kol priprašiau kad nusiimtu jie savo, nors pagal popierius jo ten net neturėjo būt praėjo geras pusdienis.