Cookie Consent by TermsFeed

Blogas

Apie rūkymą ir rūkalius

 

Yra toks niekada neklystanits žmogus kaip Artūras Račas. Jis tikrai nekvailas ir apsišvietęs, bet savimeilė tokia, kad užtektų pusei Lietuvos. Kvailumas ir bukumas, mano nuomone skiriasi, todėl A. Račą galiu drąsiai pavadinti buku. Žmogus, kuris visada teisus, negali būti kitokiu.

Išprovokavo mane jo blogo įrašas. Citata:

Joniškélis.
Karpiu dvaras.
V.Bareikis, A.Orlova, E.Zabelov iš Baltarusijos…
Gulim sau ant pievos, alus, kava ir ,žinoma “Camel”…
Ir staiga dama iš už pusantro metro pakilusi iš miegančio džentelmeno glèbio nepatenkintu balsu klausia: gal galima bůtu nerůkyti, čia juk vieša vieta…
Atsakymas: negalima, nes vieša vieta labai didelé ir jei nepatinka, galima pasitraukti.
Užknisa tokie viešu vietu ieškotojai…

 

Užknisa mane žmonės, kurie nesupranta, kad jie daro tai, kas kitiems trukdo ir jaučiasi taip, lyg visi kiti turėtų aplink juos šokinėti. Kodėl parke negalima atnešti šūdukų ir pabarstyti Račui po nosimi? Negalima kakoti parke, bet barstyti šudukų juk nedraudžiama? Trąša kaip nekaip. Arba imkime gražesnį pavyzdį - pasistatysiu magnetolą ir garsiai leisiu muziką, kuri daugeliui nepatinka. Panašiai yra ir su rūkymu. Net atmetus rūkymo kenksmingumą sveikatai, kodėl aš turiu kvėpuoti rūkaliaus bezdalais? Nematau skirtumo bezdėti be sustojimo ar rūkyti.

Kitas įdomus su rūkymu susijęs dalykas - pažiūrėkite rūkalių mašinos pelenines. Praktiškai visų jų bus švarios ir tuščios. Aš jau labai seniai nemačiau rūkaliaus mašinoje pilnos nuorūkų peleninės. Atsakymas būna vienas - taigi smirda. O kur ponai dedate nuorūkas? Prie bet kurios sankryžos puikiai tai matosi. Kai kuriose žolės nesimato per nuorūkas. Tai kodėl nereiktų uždrausti rūkyti mašinose?

Kai uždraudė rūkyti kavinėse - visi atsikvėpė lengviau. Visi - tiek rūkantys, tiek nerūkantys. Bent jau iš mano pažįstamų rato nežinau nė vieno, kuris pasakytų, jog reikia vėl leisti kavinėse rūkyti. Dėl tokių kaip Račas, noriu, kad uždraustų rūkyti visose viešose vietose, nors man netrukdo toliau nuo manęs gamtoje rūkantys žmonės. Tegu jis rūko savo namuose (ir ne tualete, nes kaimynų tualetuose taip pat smirdės).

Žaliuzės, roletai, romanetės, plisuotos žaliuzės...

Praėjus kiek daugiau nei metams, išsipildė Raimondos noras ir namuose, ant langų, atsirado žaliuzės. Plisuotos žaliuzės. Nemažai žmonių dar nežino kas tai tokio ir kuo tai yra gerai.

Yra dabar daug prigalvotų dalykų langams uždengti. Tiek nuo saulės, tiek nuo smalsių akių. Čia trumpai apie pagrindinius (užuolaidos visiems žinomas dalykas) ir plačiau apie plisuotas žaliuzes.

Horizontalios žaliuzės. Tai tokios, kurias naudojome pačioje pačioje žaliuzių atsiradimo mūsų šalyje pradžioje. Visi matė, visi žino. Jos puikiai renka dulkes. O kai būdavo mediniai langai, galima būdavo įsistatyti ir tarp stiklų.

Vertikalios žaliuzės. Jas galima pamatyti biuruose. Labai daug biurų, kur jomis uždengiami langai, stiklinės pertvaros...

Roletai. Juos matę taip pat daug kas. Viršuje rėmo tvirtinasi mechanizmas, ant kurio susisuka roletas. Medžiaginiai su apačioje esančiu sunkia juosta. Iš kraštų ant rėmų galima tvirtinti juosteles, kurios prilaiko, kad atidarius langą jos liktų prie stiklo. Jie gerai atrodo, medžiagų pasirinkimas didelis.

Romanetės. Man atrodo, kad jos atsirado vėliau visų aukščiau aprašytų. Jos labiausiai primena užuolaidas. Sukabintos kas tam tikrą atstumą, atitraukiant į viršų jos klostuojasi. Taip pat ant rėmo tvirtinamas mechanizmas.

Plisuotos žaliuzės, plisetai, plise, plisetės... Jas vadina dar bala žino kaip. Didžiausias pliusas - jos neturi mechanizmo, tvirtinamo ant lango rėmo. Taip pat jos atsitraukia tiek į apačią, tiek į viršų.

Štai kaip dabar atrodo mūsų dideli langai, jas užtraukus:

 

Kodėl mums netiko kiti variantai? Jei darai tvarkingai langų apdailą, tai tiek iš lauko, tiek iš vidaus reiktų apdailą užleisti ant lango rėmo. Tada nesusidaro šilumos slenkstis, nerasoja ir neauga grybeliai. Užleidus apdailą ant rėmo atsitinka taip, kad langas atsidaro nelabai daug daugiau nei 90 laipsnių kampu. Ant rėmo uždėjus mechanizmą (tarkim roletų) langas atsidarinėja tik 45 laipsnių kampu ir mechanizmas atsiremia, taip gadindamas gražia apdailą ir dar pats laužomas.

Ieškojome gerai atrodančio ir be jokių ant rėmo besitvirtinančių mechanizmų. Tada atradome plisuotas žaliuzes.

Vienas aktualiausių klausimų - ar labai brangu? O kas yra brangu?  :) Vienoje jas gaminančioje firmoje mums pasakė paprastą formulę kaip suskaičiuoti, kiek reikia sukaupti pinigų. grubiai 100 Lt už langą + 100 už kiekvieną ploto kvadratinį metrą. Realybėje medžiagų kaina yra nuo kokių 65 iki ... didžioji dalis kainuoja 65, 85, 120 Lt. Ir tikrai nėra taip, kad už 65 Lt yra šlamštas, o geros tik po 120 Lt. Skirtumas susidaro ne tik dėl medžiagos raštų ar faktūros, bet ir dėl kitos medžiagos pusės. Kai kurios visiškai nepraleidžia šviesos ir turi šilumą atspindintį foną.

Mūsų tikslas buvo apsisaugoti ne nuo karščio, o nuo tiesioginių saulės spindulių ir nuo smalsių akių. Nors, tiesa pasakius, po metų nelabai man tos kitų akys ir berūpėjo.

Foto nesimato tikrų spalvų, nes fotografavau vėlų metą su blicu. Spalvos išryškintos ir nesimato to šviesos praleidžiamumo. Gana stipriai skiriasi jų išvaizda šviečiant saulei, tiesiog dienos šviesoje ir vakar uždegus lempas.

Štai mūsų virtuvės langai:

 

Plisuotos žaliuzės tvirtinamos labai paprastai - į rėmą iš viršaus ir apačios įsukami 4 varžteliai (su kvadratiniais mažiukais plastmasės gabaliukais. Pagal foto matomus nenukirptus siūlus matosi du taškai apačioje. Lygiai taip pat ir viršuje. Tada įsimauna į prisuktus plastmasinius kvadratėlius vervelės (gumelės) ir viskas. Tikrai laaabai paprasta pritvirtinti ir paprasta nuimti jei norime plauti (taip, jos plaunamos).

O štai dar vienas jų didelis gerumas - pakėlimas arba nuleidimas iš viršaus ar apačios:

 

Ir dar viena foto, kurioje matosi kiek mažai vietos jos užima:

 

Reklama, už kurią niekas nemokėjo  :)

Kai domėjomės plisuotomis žaliuzėmis, nuėjome į kelias vietas. Kainos skyrėsi. Preliminari sąmata mūsų visiems langams (4 virtuvėj, 5 svetainėj, 2 priešpirtyje) buvo... taip pasakius švelniai skirtinga. Štai Ardenoje mums paskaičiavo 3200, o Euriviloj 1800. Neblogai? Iš tiesų labai rekomenduoju kreiptis į pastaruosius. Retai taip nutinka, kad viskas nuo a iki z buvo labai gerai. Nuo paskaičiavimo, pritaikytos papildomos nuolaidos neprašant, aiškinant kuo kas skiriasi iki gamybos ir supakavimo. Retai kada būna taip, kad nėra prie ko prikibti. Atsiimant man parodė ir papasakojo kaip paprasčiau atsimatuoti ir pritvirtinti jas (kadangi sakiau, jog tvirtinsiuosi pats). Gerai dirbančių įmonių Lietuvoje ne taip jau daug, todėl jos turi ir gerai gyventi  :)

Ar įmanoma internetu nusipirkti skvošo raketę?

Atėjus gimtadieniui visi ieškome dovanų. Aš visada džiaugiuosi, kai kažkas pasako pats ko norėtų ir nereikia sukti galvos. Žmogus gauna jam reikalingą daiktą, o man neskauda galvos. Kartais žmonės turi hobi ir tada nebūtina sakyto ko nori.

Raimonda žaidžia skvošą. Ne taip seniai pradėjo, bet pakankamai ilgai, kad suprasčiau, jog jai tikrai patinka. Nusipirko savo kamuoliuką, po to kitą. Liko raketė. Gimtadienis labai gera proga.

Nežinau kur yra sporto prekių parduotuvės, išskyrus visokius Sport line, kur bepročiai jų kainomis kažką perka. Tačiau turiu internetą. Susiradau dvi parduotuves, kurios turi kažkokį pasirinkimą: shop24.lt ir prosport.lt.

shop24.lt

Šioje man pasirodė pigiau, todėl nutariau užsakyti čia. Niekada nebūna paprasta ten, kur parduotuvė atrodo kaip pigus prekių katalogas.

Susiradau norimą raketę ir užsisakiau. Apmokėjimą pasirinkau atvežimo metu. Negavau nei laiško apie tai, kad užsakymas gautas, priimtas ar pan. Nėra jokios galimybės pamatyti tai ką užsakei, kada ir pan. Užsakiau dar kartą šiek tiek kitą raketę. Viskas taip pat. Parašiau laišką, kad paliktų tik antrąjį užsakymą.

Ryte gavau emailu laišką, kad mano užsakytos raketės nebeturi. Netikrinau, bet nenustebčiau, kad jos neišėlė iš prekybos. Negaliu patikrinti, nes nežinau tiksliai kokią užsakinėjau  :) Laiške buvo prisegtas pdf failas su tuo, ką jie turi (čia ne foto bloga, čia tikrai tokios kokybės foto atsiųstame faile):

 

Pasirinkau, pažadėjo pirmadienį pristatyti. Kaip ir tikėjausi - pirmadienį paskambinus, atsiprašė ir pažadėjo pristatyti trečiadienį. Nenustebau.

Trečiadienį tikrai pristatė. Tačiau atsirado 10 Lt pristatymo mokestis, kurio niekur kitur nemačiau. T.y. nei užsakant, nei perspėjo telefonu ar emailu. Prekes atvežė patys, o aš neturėjau reikiamos sumos be grąžos. Arba 10 Lt mažiau, arba viena kupiūra per daug. Taigi, padarė papildomą nuolaidą ir kainavo tiek kiek ir turėjo.

Pliusų ši parduotuvė turi tik tiek, kad tikrai greitai atsakinėja į laiškus ir paskambinę perspėja. Tik tiek.

 

prosport.lt

Ši parduotuvė neatsakinėja į emailus. Norėjau pirkti joje, bet negavęs atsakymo gavau laišką iš aukščiau aprašytos su pasiūlyta dar mažesne kaina. Klientas nuplaukė. Tikrai ne pati geriausia vieta pirkti.

Ir mane nervina kai parduotuvėse reikia pasirinkti kiekį, o ne tik paspausti „į krepšelį“. O kai kiekis pavadinamas „dydžiu“, tada viskas atrodo keistoka.

 

Prekiaujant internetu emailas turi būti pagrindinė bendravimo priemonė. Tai reiškia, kad atsakoma turi būti greitai.

Henrikas Pontopidanas „Peras, laimės kūdikis“

Henrikas Pontopidanas - Peras, laimės kūdikisPerskaičiau Henriko Pontopidano knygą „Peras, laimės kūdikis“.

Ntajį kartą nutryniau ką prirašiau ir supratau, kad reikia parašyti tik tai, apie ką ji ir labai parekomenduoti visiems ją perskaityti.

Peras yra inžinierius. Peras paliko šeimą ir net jos gėdinasi. Peras netiki dievu. Peras gauna ko nori, bet tuo pačiu viso to neturi. Peras yra žmogus nuo a iki z: nuo džiaugsmo iki liūdesio, nuo laimės iki nusivylimo, nuo aukštai iki žemai... Knygoje tiek daug visko, kad sunku ją apibūdinti. Čia parašyta kiek aiškiau.

Puiki knyga.

4 metai su manoknyga.lt

Jau keturi metai. Negaliu sakyti, kad jie praėjo labai greitai. Galiu pasakyti, kad man asmeniškai tai geri metai, nes darbas yra malonus.  :)

Ta proga pareklamuosiu šios dienos akciją. Tikra nuolaida visoms knygoms. Kainos prieš taikant nuolaida nesukeltos, kaip daro daugelis.  :)

Lev Tolstoj „Ana Karenina“

Lev Tolstoj - Ana KareninaLevo Tolstojaus knyga „Ana Karenina“ yra knyga apie meilę. Apie didelę, beprotišką ir kartu visiškai žemišką.

Kažkoks magiškas sugebėjimas aprašyti visas mintis ir jausmus nuo banalių akimirkų iki Holivudo rodomų nežemiškos meilės vaizdų. Tiesa sakant, neįsivaizduoju kokiu būdu galima visa kas aprašyta paversti vaizdais. Galima parodyti gražių atvirukų, bet ne minčių. Nesuprantamu būdu rusų rašytojai sugeba įlįsti taip giliai į žmogų, kad skaitydamas rausti, bali, džiaugiesi, liūdi už herojų.

Gera knyga.

Alaus taškų pardavėjai

Dažniausiai alų perku pilstomą. Dabar su pilstomo alaus taškų tankiu yra labai nebloga situacija. Situacija labai nekokia su ten dirbančiais žmonėmis. Ne su visais, bet tokių keistų yra nemažai. Kelis keistesnius atvejus papasakosiu.

Šiaurės miestelyje Vilniaus alaus taške dirbdavo vaikinas, kuris pakankamai naglai kaulydavo arbatos. Jis linksmas, bet tie bajeriai kas minutę apie arbatą greitai užknisa. Tiesa, tai buvo dar sename taške.

Baltupiuose esančiame Vilniaus alaus taške atėjos kaskart galvoji ar labai ar mažiau nei labai bus susiraukęs pardavėjas.

Baltupiuose prie Maximos esančiame taške su pardavėju ilgai buvo viskas gerai. Tačiau ten atsiradę „baro“ lankytojai ne tik stipriai gadina vaizdą, bet ir kvapelį nekokį duoda. Visos pilstymo vietos yra registruotos kaip barai.

Madoj (dabar Pasidaryk pats) esantis taškas yra labaai keistas. Ten pora kartų teko nusipirkti surūgusio alaus. Niekas net negalvojo man grąžinti pinigų kai atėjau kitą dieną. Bet jie pastoviai nedirba, tai neaišku kodėl, tai dėl techninių kliūčių ir pan.

Pašilaičių Norfoje yra Rinkušių alaus pilstymo taškas. Va su juo pakankamai viskas normaliai. Normaliai kalba, bendrauja ir aptarnauja.

Viršuliškėse prie gaidžio atsidaręs taškas iš pradžių mane stipriai nudžiugino. Tačiau dabar tai tapo ta viena kur „man daugiau nebepils“. Paskutinį kartą ten užsukus vėl buvo kitas pardavėjas. Šį kartą atrodantis kaip bomžas. Netvarkingas, purvinais nutampytais drabužiais... Įpylė alaus, padaviau jam 200. Jis man: „aš ne milijonierius“. Supratau, kad pardavėjas iš visų pusių žiūrint yra maladec. Sakau: „tai ką man dabar daryti?“. Tai nueik ten už kampo antram aukšte yra kavinė ir pabandyk pasikeisti. Aha... kaip šauksi taip atsilieps. Išėjau. Jis pamatęs, kad ne į tą pusę išbėgęs paklausė ar neisiu keistis ir išgirdęs neigiamą atsakymą pasakė: „tada daugiau nebepilsiu“. Aha... :)

Dar vienas normalus taškas yra Naujininkuose Biržų alaus. Ten su pardavėju labai tvarkoj yra. Netvarkoj su išvaizda. Kai kuriuos gąsdina vietinė publika, kuri man yra visai ne minusinė. Bet todėl, kad jie pastoviai ten leidžia laiką bendraudami ir žaisdami kortomis. Man gražu kai ne tik moksleiviai eina į barus.

Tikiu, kad mano nuotykiai tik gėlytės, bet kažkaip keistoka  :)

Socia... #1

Kai pagalvoju, tai per Facebook ar G+ nuteka daug neblogos informacijos. Ji yra nuorodų ar trumpų komentarų pagrindu. Ji bėga, prabėga ir kažkur dingsta. Ar bandėte kada susirasti ten kuo dalinotės? Man dažniausiai nepavyksta. Nutariau pabandyti sumesti čia kas pastaruoju metu ten vyko. Tik rinktinė ir visiškai tarpusavyje nesusijusi informacija.

 

1. Ryte, jums pagirios? Garsus JAV namų aludaris Charlie Papazian, rekomenduoja išgerti stiklinę sulčių pagardinta pora šaukštelių alaus mielių. Apie tai aludaris ponas niekas

2. Yra darboviečių, kur: atostogų laikas nėra fiksuojamas ar sekamas, nemokami pusryčiai, pietūs, vakarienė, užkandžiai, gėrimai, meno programos bei masažas, nemokamas alus, kelionės... Ne, čia ne apie Lietuvą

3. Kinas. We Need to Talk About Kevin. Norite meilės, šaudymų, šeimos viename filme? Čia tai rasite. Norite smurto, neapykantos, kaltės? Čia tai rasite. Tikrai sunkus ir ne ramiam vakarui filmas. Bet geras.

4. Verslininkas pirko 8t cukraus po 2 Lt už kilogramą. Padidinęs cukraus drėgnumą 10%, jis pardavė cukrų po 2 Lt už kilogramą. Kiek litų pelno turėjo verslininkas?

5. Turime vieną geriausių ministrų iš visų kiek pamenu. Tačiau yra žmonių, kuriems tai neįdomu. Įdomu sugalvoti kaip pasireklamuoti. Svarbu, kad tik ne savo sąskaita.

6. Juokai. Jeigu vyriškis siūlo jums nepakartojamą seksą, vadinasi jis realistas ir žino, kad: arba antrą kartą jis nebegalės, arba antrą kartą jam niekas neduos.

7. Niekaip nesupratau kaip ten tos plastikinės lauko durys reguliuojamos. O viskas labai paprasta.

8. Ar žinote, kad praradęs balsą gaidys rytais vibruoja?

9. Kai užeini į troleibusą jautiesi ne kaip transporto priemonėje, o lyg patalpoje kur veikė „laisvieji menininkai“.

10. Gamintojai vis dažniau ženklindami alų vartoja terminus „lager“ ir „ale“ – būtent tai ir yra pagrindinės dvi alaus atmainos. Kuo šios rūšys skiriasi?

11. Sugedo mano mašinos stoglangis.. Iš laiptinės pavogė Domo triratuką.. Mano siuntinys užstrigo muitinėj, o jo skubiai reik... Daug optimizmo.

12. Aš atsiribočiau nuo tokios organizacijos, netgi jeigu mano tikėjimas visiškai sutaptų su visais tais religiniais niekais. Žiauri realybė.

13. Video:

14. Daugiausia linksmi vaizdeliai:

 

 

 

 

 

Spaminimas yra legalu. Kodėl?

Galiu viską rašyti savo vardu, bet iš tiesų tai šiom dienom nutiko mano draugui. Visa info tikra, visus laiškus ir atsakymu mačiau pats.

Taip jau yra, kad Vytenis nekenčia spamo. Registruodamasis kiekvienoje vietoje naudoja vis kitą el. pašto adresą. Jį naudoja tik toje svetainėje kur registruojasi ir daugiau niekur. Taip nutiko ir su fotofabrikas.lt tačiau vieną dieną gauna laišką iš ekodiena.lt į tą dėžutę, kuri buvo panaudota tik fotofabrikas.lt registracijoje.

Nusiuntė užklausimą fotofabrikas.lt ir paprašė paaiškinti kodėl jie perdavinėja savo klientų duomenis kitiems. Atsakymas buvo toks: „Su ekodiena.lt Fotofabrikas neturi jokių "ryšių"...“. O kaip tada el. pašto adresas nutekėjo? Turiu kitą pažįstamą, kuriam Fotofabrikas nesumokėjo už paslaugas. Kas paneigs, kad jiems su pinigėliais sunku ir jie nori uždirbti iš visko. Tame tarpe ir prekiaudami el. pašto adresais?

Kreipėsi į ADA, kuri tokius dalykus prižiūri ir tvarko. Trumpai atsakymas buvo toks:

Buvo siūloma skaityti straipsnius, o ne pirkti prekių ar paslaugų. Taip pat nebuvo teirautasi nuomonės dėl prekių ar paslaugų. Todėl tai nėra tiesioginė rinkodara.

Deja, bet kadangi ekodiena.lt pasakė, jog el. pašto adresas ne vogtas, ne pirktas, o per jų puslapį įrašytas, tai ADA nepasivargino kreiptis į fotofabrikas.lt.

Neįtikėtina, bet siųskite tokius laiškus į valias ir niekas nieko jums nepripaišys. Pilnas atsakymas žemiau:

Kalbainiai ir šalių pavadinimai

Pasirodo lietuvių kalboje nėra žodžių su F raide. Lygiai kaip ir su H. Čia ačiū Rokiškiui už pamokėlę. Netikite? Sugalvokite bent vieną.

Prie to paties: niekada neatrodė keistas šalies pavadinimas Prancūzija?

Kas man gali atsakyti kodėl kalbainiai keistai sulietuvina šalių ar miestų pavadinimus?

Prieš pora dienų užkliuvo sulietuvintas „Žemutinis Naugardas“ (Нижний Новгород). Kodėl iš trijų žodžių sulietuvinti du?

Kodėl rašome „Naujasis Orleanas“, „Naujasis Džersis“ ir „Niujorkas“?

Nagi, rašykite daugiau klausimų jei nežinote ir atsakymus, kurie žinote.

Kam reikia Google+ jei yra Facebook?

Trumpai. Kai tik paleido Google+, iš pradžių nesupratau kam jo reikia. Juk yra Facebook! Teisybės yra, bet ne viskas taip. Facebook nieko nekeitė, neveikiantys dalykai buvo taisomi mėnesiais. Dabar gi viskas kitaip ir čia G+ dėka. Štai jau vienas pliusas.  :)

G+ iš pradžių pasirinko labai teisingą strategiją - bukai nekopijavo FB. Taip, tai socialinis tinklas, bet G+ yra mišinys FB ir Twitter. Facebook buvo skirtas draugams ir pažįstamiems, Twitter - ne draugams ir pažįstamiems. G+ padarė mišinį. Tam pasiūlė ratus. Nori draugų - susimesk juos į vieną iš savo ratų ir rašyk tik jiems. Nori visiems - rašyk visiems. Skaityk ir sek visus, kas tik dalinasi informacija. FB vartotojų didžioji dalis iki šiol nežino, kad gali skaityti ne tik draugus. Šita funkcija atsirado iš G+, bet net ir man sunku tai atsiminti. Tuo tarpu G+ tai natūralu.

Jei jums kyla klausimų kam skaityti nepažįstamus žmones, paklausiu ir jūsų - o kam jūs skaitote naujienas, žiūrite televizorių? Lygiai tas pats, tik čia milijonai mažų kanalų, kuriuos renkiesi pats. Daug žinių sužinau iš socialinių tinklų, ir ten gaunu jau prafiltruotą informaciją. Nepatinka kaip filtruoja - išjungiame tą kanalą, pasirenkame kitą.

Knygų ISBN kodai: kas tai?


Foto: juhansonin

 

Ant visų knygų yra ISBN kodai. Kam jie? Ką jie reiškia?

Anksčiau ISBN kodai buvo 10 skaitmenų, dabar jie tapo 13-os. Kodą sudaro:

 • Priešdėlis (prefix)
 • Registracijos grupė
 • Registratorius
 • Leidinys
 • Kontrolinis skaičius (checksum)

Dabar jau turėtų būti aiškiau, kam kode rašomi brūkšneliai (galima ir tarpais). Nėra reikalavimo tą daryti, atskiriami tik tam, kad mums būtų lengviau perskaityti. Skaitome lengvai, bet vis tiek nežinome kam.

Pirmas ir paskutinis kodo elementai yra fiksuoto ilgio. ISBN kodas spausdinant jį visada pradedamas „ISBN ...“.

Po to einantis Priešdėlis yra 978 arba 979 (kol kas tik šie). Lietuvoje tik 978. Turime ISBN 978-

Toliau yra Registracijos grupė. Tai gali būti šalis, geografinis regionas, ar kalbinis regionas. Pavyzdžiui 3 yra vokiečių kalbinis regionas (978 priešdėlis), 982 - Pietų Ramiojo vandenyno (South Pacific) (978 priešdėlis). Jis gali būti iki 5 skaitmenų ilgio. Lietuvai yra skirti 9955, 9986, 609 (978 priešdėlis). Turime ISBN 978-9955-

Toliau turime registratorių, arba leidėją. Kiekvienas leidėjas turi savo numerį. Šio skaičiaus ilgis gali būti net iki 7 skaitmenų. Kadangi nuo šio skaičiaus priklauso ir likusio leidinio skaičiaus ilgis, tai įprastai didžiausi leidėjai turi trumpesnius kodus. Lietuvai, ko gero, nelabai aktualu  :)  Turime ISBN 978-9955-49-

Leidinio ar leidimo numeris. Jo ilgis gali būti iki 6 skaitmenų ir jis priklauso nuo dviejų prieš tai buvusių (suma turi būti 9). Tarkim prieš tai buvusių suma yra 6. Lieka 3 skaitmenys. Tada leidinio numerį 25 rašytumėm 025. Turime ISBN 978-9955-49-770-

Atėjo laikas Kontroliniam skaičiui. Bandome jį nustatyti:

 • Turime: 9 7 8 9 9 5 5 4 9 7 7 0
 • Kiekvieną skaitmenį dauginame pakaitomis iš 1 ir 3. Gauname: 9 21 8 27 9 15 5 12 9 21 7 0
 • Sudedame visus ir gauname 143
 • Mums reikia liekanos dalinant iš 10 (mod 10) - gauname 3
 • Paskutinis veiksmas, kurio metu iš 10 atimame gautą skaičių: 10 - 3 = 7
 • Turime pilną ISBN13 kodą - ISBN 978-9955-49-770-7

Dabar matydami knygą galite pasakyti ar Lietuvos leidyklos ar ne. Matydami dvi knygas dažnai galėsite pasakyti ar tos pačios leidyklos. Taip pat tam tikrai atvejais, kuri knyga naujesnė.