Cookie Consent by TermsFeed

Statau namą

Pirtis: klausimai ir pasiūlymai

Pasinaudosi komentaruose ne kartą siūlyta idėja - rašyti ne tik ką padariau ir kaip, bet ir ką planuoju ir kaip planuoju.

Tikiu, kad čia daug pirčių specialistų, todėl prašau papasakoti man savo idėjas.

Mano pirtis yra stačiakampė su tam tikra niša, į kurią įsistato pečiukas:

 

 

 

Pečiuką turiu koks yra. Jį man atidavė, todėl naujo pirkti neplanuoju. Kaminas yra toje vietoje, todėl apie išplanavimo keitimą diskusijoms taip pat ne laikas  :)

Pečiukas iš tiesų arti sienų (apie 10-15 cm), kurios dabar yra iš osb. Taigi, planuoju visas sienas ir lubas iš vidaus apklijuoti vata. Ji atlaiko 600 laipsnių temperatūrą ir tuo pačiu termoizoliacija. Sujungimai užsiklijuoja specialia juostele. Vėliau kažkada aplink pečiuką uždengsiu skarda. Dabar to nedarysiu grynai dėl finansų. Visą plotą iškalsiu dailylentėmis, grindis plytelėmis. Dar nežinau kaip daryti su durimis. Nesidomėjau kainomis, bet stiklinės, spėju daug brangiau už medines.

Dar vienas dalykas - lubos turėtų būti ne aukštesnės nei 230 cm.

Taigi, Jūsų pasiūlymai ir pastabos.

Centrinis dulkių siurblys

Užklausė manęs kas yra centrinis dulkių siurblys. Trumpai aprašau, o kas žino ir turi realios patirties su tuo, gali komentaruose patarti, padiskutuoti.

Jei trumpai: įsivaizduokite, kad netampote dulkių siurblio po visą namą, o tampote tik žarną.

Siurblys stovi vienoje vietoje. Nuo jo po namą išvedžioti vamzdžiai. Oro išmetimas eina tiesiai į lauką. Prisijungiate žarną norimoje vietoje (kur paruoštos rozetės) ir siurbiate. Nėra prasmės tokių rozečių daryti kiekviename kambaryje, pakanka tik tuose taškuose, iš kur daugiausiai pasiekiama. Tada žinote ir žarnos ilgį. Gali būti 6 metrai, gali 9...  Tiesa,vedžiojant vamzdžius po namu, rekomenduojama vedžioti specialiai pritaikytus vamzdžius: jų sujungimai kitokie, vidinis paviršius lygesnis, mažiau elektrinasi (dulkės taip nelimpa).

Aš matau pagrindinius pliusus tokius:

  • Siurbimo metu kambaryje nekyla dulkės
  • Žarna lengvesnė už siurblį

Minusai:

  • Kaina didesnė nei paprasto siurblio, nors tikrai ne kosminė
  • Tampytis ilgą žarną vistiek yra nepatogu

Kaminai ir kaminėliai. 2 dalis

Pasirinkau dvisienius dūmtraukius. Nesu ekspertas, bet mano argumentai tokie:

  1. Paprastai montuojami
  2. Patikimumas. Atlaiko labai aukštą temperatūrą
  3. Kaina. Bent man  :)

Kol kas man aktualiausia yra pirtis. Man padovanojo pirties krosnelę, todėl visa kitą taikiau prie jos. Štai taip gaunasi nuo apačios iki viršaus:

  1. Krosnelė 
  2. Perėjimas iš kvadratinio kamino į apvalų. Krosnelės kaminas išeina kvadratinis.
  3. Įdėklas 180 mm skersmens
  4. Sklendė ištraukimo reguliavimui
  5. Antgalis apatinis. Jo paskirtis yra uždengti dūmtraukio apšiltinimą
  6. Dūmtraukis
  7. Antgalis viršutinis
  8. Stogelis

Labai panašiai bus ir židiniui.

Kadangi krosnelė viduje neturi pertvaros, apsaugančios nuo tiesioginės ugnies į kaminą, todėl 2, 3, 4 yra 1 mm storio. Dūmtraukis 0,6 mm.

Taigi, po šiuo įrašu puiki vieta diskusijoms, patarimams ir klausimams  :)

Kaminai ir kaminėliai. 1 dalis

Kai dengiau stogą dar nežinojau nieko apie kaminus ir ventiliaciją. Pasiklausinėjau labai nedaug ir pasidariau dėžes. Pasidariau iš 5x5 brusų ir osb. Prisukau prie stogo osb paprastais medvaržčiais. Kai prie stogo prilydė dangą, tuo pačiu iki viršaus prilydė ir prie ventiliacinių kaminėlių. Prie kaminų tik šiek tiek užkėlė. Štai kaip atrodo mano kaminai:

 

 
Mano namas turi vietos 3 kaminams. Daug? Taip, bet:
  1. Židinys. Nežinau kiek realiai man jo reikės, bet jis bus viena iš priemonių prieš elektros dingimą. Židinys ne tik bus gražu, bet ir šildys kai kurias patalpas.
  2. Pirtis. Ji yra name ir jai reikalingas atskiras kaminas
  3. Lauko židinys. Tiesa sakant, nežinau kada jis bus, bet vieta kaminui yra numatyta. Ne tik kaminui vieta, bet ir pagrindas terasoje. Nusprendėm, kad lauko židinys yra patogiau tiek maisto gamybai lauke (ant ugnies), tiek šilumos atžvilgiu vėsiais vakarais.

 

Grįžkime prie kaminų ir ventiliacinių kaminėlių:

  • ventiliaciniai kaminėliai nėra aukšti
  • kaminai turi būti aukštesni nei aukščiausias stogo taškas. Kitaip galite turėti problemų su trauka
  • kaminai turi minimalų atstumą iki degių medžiagų. Nežinau ar visiems kaminams tas pats galioja, bet mano atveju tai yra 130 mm, nors gamintojas rašo, kad minimalus 100. Žinoma, reikia klausytis LR teisės aktų.

Kaminų negalėjau uždengti danga iki viršaus, nes stoge reiks pjauti skylę, o tuo metu nežinojau kokio pločio tiksliai reiks. Todėl man teks atsukti vieną kraštą, kai norėsiu išpjauti. Taigi, kaminus apskardinti nusprendžiau vėliau.

Aš daug ko nežinau prieš darant ir sužinau šiek tiek per vėlai. Tai atleistina, nes surinkti gausybę informacijos labai sudėtinga, o ją atsiminti nė kiek ne lengviau.

Dar vienas dalykas, kuris labai svarbus - nepamirškite kaminėlių daryti tose vietose, kur tarpas tarp gegnių. T.y. jei pataikysite ant gegnės - po to bus labai blogai. Kaminui reikia daryti kiek galima labiau per centrą tarp gegnių.

Niekas nejuda?

Iš tiesų panašiai. Nelabai skubiai juda. Skubėti dabar nebėra kur, nes įsikelti šiemet tikrai nepavyks. Bankui užsukus kranelį, mes likome be finansavimo šaltinio. Taigi, dabar kiekvienas litas skaičiuojamas ir dedamas tik ten, kur reikia. Iš vienos pusės gaila, o iš kitos - nepasiimsim milijoninės paskolos  :)

Taigi, pagrindinis dalykas ko trūksta - šildymo sistema. Jau trūksta dar daug pinigų, todėl viską nukeliam iki pavasario ar vasaros. Tada gal situacija kažkiek pasikeis ir bus geriau. Taigi, realiai planuoju per žiemą pasidaryti pertvaras ir susisukti gipsą. Pusei namo. Kitai pusei teks palaukti. Taigi, per žiemą tikrai parašinėsiu kaip sekasi.

Skeptikams ir tiems, kuriems smagu pasišaipyti iš manęs, galiu pasakyti vieną - man namo statyba yra laaaabai didelis malonumas. Nesvarbu, kad tai ilgas procesas  :)

Namo vaizdas

Tik dabar pamačiau, kad taip ir neįdėjau namo vaizdo iš priekio su užkaltu vainiku. Aišku, dar matosi langai be galutinės apdailos, bet čia smulkmenos  :)

 

Pertvarų montavimas. 3 dalis

Antra dalis.

Trečia detalė atrodo taip:

 

Ja sutvirtiname skirtingomis kryptimis sumontuotus profilius. Ji montuojasi labai paprastai, o užspaudus šonus prisukama tos vietos varžteliais.

 

Nors varžteliais foto nesusukta, bet matosi skylė, kuri tam skirta.

Štai dar pora foto kaip atrodo viskas iš viršaus ir apačios:

Matosi foto labai aiškiai kurie įsileidžia į UD profilius. Svarbiausia nepamiršti, kad gipso plotis yra 120 cm ir todėl tarpai tarp profilių (apatinių) turi būti atitinkami. T.y. tarp ašių 60 cm. Žinoma, išskyrus pirmąjį, nes ten plokštė iki krašto prisispaus.

Vandens tyrimas

Padarė mano gręžinio vandens tyrimą. Džiugu, kad vanduo geras, jokių filtrų nereiks.

Pagrindiniai šie parametrai:

  • Geležis - 0,105
  • Nitratai - 18,108
  • Nitritai - 0
  • Kietumas - 7,37

Nežinau geležies normos, bet sakė, kad pas mane labai mažai jos. Prie mažo kiekio prisideda Nitratai. Jų leistina norma - 50. Jei rastų nitritų, tai draudžiama būtų naudoti gręžinį.

Tyrimas papildomai nekainavo. Už patį gręžinį sumokėjau 4000 Lt. Dar papildomai bus siurblys, hidroforas... iš viso dar apie 4500 Lt turi kainuoti.

 

p.s. gavau pastabą, jog nenurodau rašydamas kainų. Pasistengsiu jas daug kur nurodyti.

Pertvarų montavimas. 2 dalis

Pirma dalis.

Iš tiesų dabar rašysiu apie lubų montavimą. Man visas tas dalykas atrodė žiauriai sudėtingas ir baisus, bet... iš tiesų viskas gan paprasta.

Naudojame:

  • UD ir CD profiliai. UD - perimetras, CD - skersiniai, kurie kryžiuojasi
  • Strypai su ąsa
  • Fiksuojantys inkarai (varlės)
  • Kryžminės jungtys
  • Varžtai


Strypai būna skirtingų ilgių ir atrodo štai taip:

 

Jie sukami prie lubų ir užlenkiami (arba užlenkiami ir sukami). Sukome kas 80 cm. Tiesa, reikia pasitrumpinti iki reikiamo ilgio.

 

Antra dalis yra varlė:

 

Keistas pavadinimas, bet labai paprastai veikianti detalė. Ją maunam ant strypo:

 

Ir taip pasiruošiame lubas.

Pertvarų montavimas. 1 dalis

Pertvarų montavimas man prasidėjo nuo stogo šiltinimo ir sienų lyginimo. Du darbai, kurie užima daug laiko ir nelabai matomi.

Po to eina skersiniai su 56 cm tarpais (vatos storis).

Tarpus užkišame vata ir uždengiame plėvele. Tiesa, tik 1/4 apšildyto stogo dabar yra, bet spartinu darbus kiek pavyksta.

 

Sienas lyginome su lazeriniu nivelyru. Labai rekomenduoju visiems, kurie patys statys namą nuo nulio. Mes naudojome Jono atsivežtą. Jo kaina virš 1000 Lt, bet jei būčiau nusipirkęs iš pradžių, būtų atsipirkęs su kaupu. Jis super gerai tiek lyginant sienas, tiek lubas.

Prie sienų kalėme 5x5 brusus. Tarp jų 56 cm tarpai. Tarpuose vedžiosiu laidus, po to užkišiu vata.

Ačiū už pagalbą Jonui, Virgiui, Vargai, Vyteniui.

Drenažas

Pradėjau daryti drenažą, bet dabar ten viskas skęsta  :)  Juokinga?

Visą drenažą suvesiu į šulinį. Bėda tokia, kad palijus - šulinys būna pilnas. Taigi, sugalvojau įleisti siurblį su plūde. Tokiu būdu man nuims vandens perteklių ir išpompuos į mišką.

 

 

Tiesa, į šį vamzdį sueis ir lietaus vanduo. kadangi kasė dideliu kaušu, tai dalį užpilu žvyru, o dalį žemėmis. Paviršių užpilsiu visą žemėmis ir nieko nesimatys.

Nuotekos

Štai taip atrodo mano biologinio valymo įrenginiai.

 

Padariau šalia kitą talpą vandeniui surinkti. Neturiu kur išleisti vandens, nes pas mane molis, šalia nėra vandens telkinio ir pan. Taigi, ten įleisiu pompą ir visą šiltąjį laikotarpį viskas automatiškai eis į mišką. O žiemą rankiniu būdu išpompuosiu.

Signalizacijos montavimas

Šiandien mano namas jau turi apsaugos sistemą. Tiesa, ji pajungta laikinai. Kažkada teks perkelti jau pajungtus daviklius ir pajungti naujus jiems skirtose vietose.

Bandau papasakoti kaip pačiam susimontuoti signalizaciją. Tiesa, gali šiek tiek keistis priklausomai nuo modelio. Pas mane DSC.

Į dėžutę sudedame transformatorių ir centralę. Mėlyni transformatoriaus laidai eina į centralę (AC). Raudoni sujungiami su 220. Fazę per saugiklį pajungti reikia.

 

Judesio daviklis. Jungiami 6 laidai: T2, T1 - geltonas ir baltas, NC, C - mėlynas ir žalias. Vienas jų turi eiti per varžą. Jos būna kartu su centrale. + ir - atitinkamai raudonas ir juodas. Kitas laido galas jungiasi prie centralės: geltonas ir baltas yra tamperio. Tamperis tai toks dalykėlis, kuris sureaguoja nuėmus daviklio dangtelį. Juos reikia jungti nuosekliai visai grandinei, o po to prie centralės. Nuoselkiai, tai kai pirmo davilkio geltonas jungiamas prie antro balto, antro geltonas - prie trečio balto ir t.t. kol lieka paskutinio geltonas ir pirmo baltas.Raudonas ir juodas jungiami į centralės AUX + ir -. Žalias ir mėlynas į Z1 ir COM, Z2 ir com, ... Kiekvienas jungiamas į atskirą. Tokiu atveju kiekvieną galima bus atskirai įjungti, išjungti, perprogramuoti.

 

Sirena taip pat turi 6 jungtis. S - žalais, L - mėlynas, GND - juodas, Vdd - raudonas, SAV geltonas ir baltas. Geltonas ir baltas laidai yra tamperis. Jo paskirtis kaip ir davikliuose. Centralėje raudoną į BELL+, juodą į AUX-. Sireną reikėjo jungti per 12 V rėlę.

 

Juodas ir raudonas eina į BELL, o vienas juodas (gali būti ir raudonas) į AUX. Sirenos žalią ir mėlyną susukame kartu ir jungiame prie vieno iš dviejų likusių. Jei prie vieno pridėjus sirena rėkia - reiškia reikia prie kito.

 

Pultas arba klaviatūra. Jo pagalba viskas programuojama, išjungiama ar įjungiama signalizacija. Jungiami 4 laidai: raudonas (R), juodas (B), geltonas (Y), žalias (G). Atitinkamai šie laidai jungiami centralėje į RED, BLK, YEL, GRN.

 

Dėžutėje atsirado akumuliatorius. Jo laidų su kitais tikrai nesumaišysite.

Beliko tik suprogramuoti ir darbas baigtas. Tiesa, programavimas tikrai labai sudėtingas  :)

 

Elektros sąnaudos

Gal kas gali patarti kaip nebrangiai sužinoti kuris prietaisas kiek elektros ryja? Tiesiog įdomu sužinoti kuris prietaisas kiek elektros naudoja, kurio išlaikymas brangiausiai kainuoja per mėnesį. Pats nelabai sugalvoju kaip tai padaryti.

Vandens gręžinys

Jau turiu vandens gręžinį. Tiesa, nepajunginėjau jo, nes nenoriu nieko name laikyti. Tačiau kai įrenginės nuotekų valymo sistemą, tuo pačiu iškas ir nuvesiu vamzdį. Vėliau pajungs viską.

Visą laiką buvo įdomu kaip jie išgręžia tokį gylį ir įkiša vamzdį. Pasirodo tam naudojama chemija. Iškasama duobė, kuri pripildoma vandens ir sumaišoma su chemija. Nepamenu pavadinimo. Tokiu būdu gręžiama šlapiai ir tas skystis sutvirtina sieneles. Žemės neužgriūna.

Vandens gylis - 24 metrai, o gręžinio faktinis - 33 metrai. Sakė vandens per valandą 6 m3, o vienam namui per akis 2 m3. Taigi, gal tarsiuos su kaimynu ir leisiu jam pasijungti.