Apie terasas turiu labai aiškią ir pagrįstą savo nuomonę. Pagrįstą savo patirtimi ir gyvenimu name. Štai mano namo terasos trumpa istorija.
Statau namą
Su fasadu man padėjo. Pirmą kart susidūriau, todėl nieko apie tai nežinojau ir nemokėjau. Viską padarė, bet jau buvo vėlyvas ruduo ir temperatūra svyravo nuo +5 iki -10. Norėjo jau dėti dekorą, bet protingi žmonės man patarė nedaryti to, kai žemiau +10. Įkalbinėjimams nepasidaviau ir nukėliau šiems metams. Labai gerai, kad taip padariau, nes pavasarį išlindo brokas. Pasirodo, visuose kampuose reikia sudėti įstižaines, o tą daro ne visi. Tada sutrūkinėja ties kampais, kas nutiko ir man. Man pačiam tai užkliuvo, plius užkliuvo apačia, kur nieko nebuvo padaryta. Pasirodo reikia dėti kampus. Apie tai galima pagalvoti nieko nežinant, o čia jau sąmoningas brokas.
Dar nerašiau ir nerodžiau sienų. Viduje sienos buvo tokios kreivos ir baisios, kad reikėjo arba sukti gipsą, bet tai sumažins erdvę, kurios ir taip mažai, bei reikalaus daugiau žaidimo ir pinigų, arba taip, kaip padariau aš. Gipsiniu tinku plonu sluoksniu uždengiau sienas ir užtryniau. Sienų paviršius tapo sušiauštas, bet tuo pačiu pasislėpė sienų nelygumai. Po to nugruntavau ir nudažiau. Rezultatu esu visiškai patenkintas ir kitą kart kartočiau.
Aštuntam įraše yra pati pradžia. O dabar jau tualetas ir dušas pilnai įrengti ir laisvai galima jais naudotis.
Kadangi atėjo barų lauko sezonas, tai visas laikas ten. Susirgo, teko atsisveikinti, sugedo, neveikia ir panašūs dalykai yra kasdienybė. Taigi, svečių namukas ilsėjosi.
Kaip ir prieš tai buvusiame įraše minėjau - tikslas yra apšiltinti namuką iš išorės. Tikėjausi atkasti pamatus, leisti jiems išdžiūti, o tada jau klijuoti polistirolą.
Kadangi nepavyko išvengti namuko šiltinimo, tai tenka leisti pinigus. Namukas yra statytas dviem etapais ir senesnė dalis yra su oro tarpu, o naujesnė - be. Taigi, teks apšiltinti visą namuką iš išorės. Planas yra atkasti 0,5-1 m, nes yra pamatai. Tada apšiltinti polistiroliu visą namuką iš išorės. Konsultavausi su keliais šiltintojais, tai visi rekomendavo oro tarpą apšiltinti. Per sienas vis tiek mikrotarpeliai yra ir pateks šaltas oras. Nuostoliai šilumos bus dideli, jei oras laisvai judės tame tarpe. Taigi, ryžausi ir užpūtė vata oro tarpą.
Mano sprendimą dėti medines grindis lėmė tai, kad žiauriai nemėgstu betono ir tai, kad rūsio perdanga išlieta labai labai kreivai. Labai, tai reiškia, kad virš 10 cm skirtumas kambaryje, kurio plotas 15 kv.m. O su medžiu darbas yra malonumas.
Kaip tik praėjusį kartą rašiau apie namo šiltinimą. Dar nebuvo šalta, nebuvo šildymo kai šiltinau lubas, todėl negaliu pasakyti kiek laipsnių pridėjo tai. Žinau, kad grindų apšiltinimas nuo 5 iki 10 cm (nes labai nelygios grindys) davė maždaug +4 laipsnius.
Šaltis į namą patenka per daug vietų. Pvz. jei namas seniai statytas, greičiausiai bus siena iš dviejų plytų su oro tarpu tarp jų. Sandarumo nesitikėkite, o tai reiškia, kad namas laiko tiek šilumos, kiek laiko viena vidinė plyta.
Mažam plote kiekviena patalpa turi būti mažiausia įmanoma, bet tuo pačiu tokia, kad naudojantis kaskart nereiktų keiktis. Tualetas ir dušas bus viena erdvė. Ilgį padiktavo viduryje lubų esanti sija, o plotį padariau 90, kad yra pakankamai komfortabilu. Liko išklijuoti plytelėmis, sudėti duris ir santechniką.
Ilgai galvojęs ką daryti su lubomis, nutariau iškalti dailylentėmis. Kodėl? Praktiška, greita ir nereikia glaistyti. Dailylentes pasirinkau neobliuotas, todėl jas galėjau dažyti baltais dažais. Jei būtų obliuotos, paviršių padengtų dažai ir neliktų medžio rašto.
Namuke durys įrengtos buvo tolimiausiam įmanomam kampe. T.y. priešingoj pusėj ir net priešingame kampe nei atvykę, senieji savininkai, palikdavo automobilį. Kokia to logika aš nežinau.
Pirmą kartą dengiau stogą skarda. Mano name, kuriame gyvenu, dengiau prilydoma bitumine danga. Čia viskas kitaip. Negaliu atsidžiaugti pasirinkimu daryti ilgą stogą, kuris tęsiasi už namo ir dengia terasą, bei, galbūt, ateities sandėliuką. Vizualiai man labai patinka sprendimas.
Judam su namuku. Nors sąrašas darbų atrodo nedidelis, bet kiekvienas jų užima laiko. Ir nemažai. Primenu, kurie neseka visko, kad tai yra hobis ir tai yra minčių nukreipimas nuo karantino, nuo mūsų šeimos pajamų dingimo.
Kadangi atsirado draugų, norinčių padėti, tai pajudinau darbus. Tikslas buvo pakeisti seną šiferinį stogą nauju - skardiniu.
Kiekvienas darbas turi turėti planą.