Cookie Consent by TermsFeed
 

Alus

Alaus degustacija

Kadangi žinau kas yra Facebook, tai pasisekė gauti Alaus akademijos kvietimą į degustaciją. Labai apsidžiaugiau, nes tokie dalykai mane visada domino. Ir likau toks pats laimingas po degustacijos. Viskas buvo tikrai gerai ir įdomu.

Kadangi iš aludarių buvo tik Švyturio atstovai, tai sužinojau kelis dalykus apie juos. Švyturio Ekstra gaminamas ir Utenoje ir Klaipėdoje. Vilnius, greičiausiai, geria Utenos, nes ji arčiau. Todėl ir negeriu šio alaus. Nepamenu ar kada rašiau istoriją apie Švyturio Ekstra, todėl dabar parašysiu.

Kažkada seniai seniai „alus buvo tik Švyturio“. Šitą frazę visi girdėjo ir ne kartą. Taip kvailai kalbėjau ir aš. Ir gerdavome su Virgiu praktiškai tik Švyturio Ekstra alų. Atėjo diena X kai gerdami raukėmės ir keikėme. Gal koks pagedęs ar nepavykusi partija. Kitą kartą vėl gerai. Dar kitą - vėl blogai. Geriant neskanų alų, jis geriasi lėtai ir yra daug laiko kažko veikimui. Tokiu būdu atradome, kad ant etiketės esant Utenos gamyklos adresui alus yra šlykštus, o Klaipėdos - skanus. Dar kurį laiką prieš pirkdami visada tai stebėjome ir gėrėme, mūsų manymu, gerą alų. Tuo metu dirbau kaiminystėje reklamos agentūros, kuri rūpinosi Švyturiu. Nepatikėsite, bet labai greitai nuo etikečių dingo skirtingi adresai. Baigėsi ir mūsų Švyturio Ekstra gėrimas.

Tuo dabar labai džiaugiuosi, nes prieš kokį mėnesį teko išgerti pora butelių Švyturio Ekstra. Jis tikrai neskanus.

Grįžtu prie degustacijos. Nors p. Džiuljeta pasakojo, kad dabar vandenį galima padaryti belekokį, paklausta apie tai kodėl alūs skiriasi visgi pripažino, kad visiškai tokių pačių pagaminti nepavyks. Vis dėlto vanduo skiriasi, o net ir vamzdžių ilgis turi poveikį alaus skoniui.

Kol vyko pokalbiai, pasakojimai visi galėjo gaivintis buteliniu alumi: „Volfas Engelman Imperial Porteris“, „Švyturio Baltas“ ir „Kalnapilio Kaštonų“. Nežinau kodėl buvo būtent šios rūšys, bet man troškulį geriausiai numalšina kvietinis arba labai kartus alus. Buvo ir užkandžių. Visą renginį vedė Audrys Antanaitis, kuris vėliau gavo alaus eksperto laipsnį ir tapo pirmu ekspertu būdamas ne aludariumi.

Taip ir neparašiau, kad veiksmas vyko bravore „Prie Katedros“. Anksčiau toje vietoje buvo Avilys. Savininkas mus apvedžiojo ir papasakojo kaip daromas alus ir kokiose vietose kas jam nutinka. Žinote alaus savikainą? Mažam bravorui ji žiauriai didesnė jei dideliam. Šio bravoro alaus savikaina, vertinant tik medžiagas yra apie 1,20 Lt. Plius apie 40 ct akcizas, plius aludario alga apie 1 Lt/l, plius elektra, kiti darbuotojai... Taigi, alus labai pigus mažuose bravoruose būti negali. Įdomu kiek realiai savikaina, įvertinus visus visus faktorius yra Švyturiui ar kitiems didiesiems alaus gamintojams? O gal kas žino? Arba gal kas žino po kiek barai perka alų?

Tęsiant, alus bravore „Prie Katedros“ pagaminamas per 8 val. (virimas) + 7 d. + 21 d. (brandinimas). Bokalo kaina yra 7 Lt ir alus tikrai skanus. Jie turi šviesų, tamsų ir šviesų su medum. Man skaniausias buvo paprastas šviesus, todėl pabaigoje su didžiausiu malonumu išgėriau jo taurę.

Vos nepamiršau, bet Švyturio Džiuljeta atvežė ir naujo alaus „Memelbräu“. Trijų skirtingų salyklų alus. Tikrai neblogas. Gal kiek saldokas, bet čia jau kvietinis salyklas prasimuša ir man tai patinka. Tiesa, šio alaus dabar tik Klaipėdos krašte galėsite įsigyti.

Žinoma, kad būsiu kažką pamiršęs, bet... buvo gerai.

Švyturys Memelbrau

Švyturio Memelbräu alus yra verdamas naudojant tris skirtingus salyklus. Man ryškiausiai jaučiamas kvietinis. Šio alaus galima įsigyti tik Klaipėdos krašte, todėl važiuodami prie jūros, būtinai sustokite parduotuvėje ir nusipirkite. Man patiko.

Pilstomas alus

Anksčiau alų pirkdavau BIG`e. Atrodo atsidariusi alaus parduotuvė pačiam pačiam Vilniaus krašte pasmerkta. Klydau. Alus ten kainavo nuo 4 Lt už litrą ir buvo daug čekiško, vokiško... Alus pilstomas. Buvo ir buteliuose, bet čia apie pilstomą. Kadangi žmonių daugėjo, kilo ir kainos. Galų gale pasiekė tokį lygį, kad alus pradėjo kainuoti po 8 Lt už litrą. Nežinau kaip jiems dabar sekasi, nes nebeperku ten. Viskam savo ribos  :)  Tiesa, iš vienos pusės smagu, iš kitos blogai, kai randi skanaus alaus rūšį, o kitą kartą jos nebėra. Jie pastoviai keisdavo rūšis kitomis.

Dabar tie patys atsidarė Ukmergės Senukuose. Nepatariu pirkti ten alaus buteliuose. Pro jų langus visą dieną šviečia saulė, o buteliai kaip tik prie lango sustatyti.

Kita pilstomo alaus vieta, kuri „ant bangos“ yra Vilniaus alaus. Net nežinau ar visus taškus žinau: Šiaurės miestelis, išvažiuojant į Nemenčinės plentą, Baltupiai, Pilies g. Alus tikrai skanus ir kainos geros (nuo 3 Lt/l). Tačiau ten dabar geriausia važiuoti su savo tara, nes kitaip jums alaus neįpils, o paduos anksčiau pripilto. Taip jie apsisaugo nuo vakarinių „kamščių“, bet pamačius, kad tai patogu, lygiai tą patį pradėjo daryti visada. Aš noriu, kad man alaus pripiltų, o ne paduotų neaišku kada išpilstyto. Didelis minusas jiems.

Na ir mano seniausia pilstomo alaus vieta - Šeškinė. Ten yra Tauro firminė alaus parduotuvė. Ten ne tik pilstomo alaus yra, bet ir pigesnis butelinis alus. Dažniausiai geriu Tauro Pilsner arba Ekstra. Pastarasis brangokas, o skoniu nelenkia Pilsner. Tiesiog, reikia pakaitalioti. Didžiausias jų minusas - daugelis net nežino, kad toje vietoje pilstomas alus, nors jie puikiai matomi nuo Ozo gatvės. Dar viena jų parduotuvė yra Žvėryne. Alaus kaina nuo 3 Lt/l.

Prisiminiau dar vieną, į kurią rečiau užsuku, nes pro Žvėryną retai bevažiuoju. Gubernijos alaus Vytauto gatvėje. Viskas su jais gerai, bet ta gatvė nežiauriai judri. Nepamenu tiksliai kainos, bet gal nuo 3,40 Lt/l

Kur dar Vilniuje pilsto alų, už „protingą“ kainą? Įpiltų visuose baruose, bet...  :)

Imperial: 6,0

Iš tiesų tai yra Norfos prekinis ženklas, o alus gaminamas Gubernijos darykloje. Gal kas žino kuris Gubernijos alus yra čia?

Pilies: Menės

Natūraliai brandintas Kauno alaus produktas

Chodovar Bile

Naujausias Chodovar gaminys - kvietinis alus. Kaip ir Švyturio Baltas, jis yra kvepiantis, saldus, tropinius vaisius primenantis. Jei patinka Baltas, patiks ir šis.

Lidskoje Barchatnoje

Lidskoje Barchatnoje

Nežinau ar tik pas mus veža šūdiną baltarusišką alų, ar jie nemoka jo gaminti.

Prie Katedros Su Medumi

Bravore „Prie Katedros“ verdamas šviesusis alus su medumi. Tiems, kas mėgsta saldžiau - jis patiks. Tikrai jaučiamas natūralaus medaus skonis.

Tucher Alkoholfrei

Tucher Alkoholfre

Na kvietiniam alui ko reikia - rūgštumo. Kadangi čia jo yra kaip ir skonis pagerėja. Bet iš tiesų, tai vistiek jaučiasi, kad alus be alkoholio. Bet neblogas  :)

Prie Katedros Tamsusis

 

Bravoro „Prie Katedros“ verdamas tamsus alus. Gyvas alus yra gyvas, todėl jis gali patikti daug kam