Cookie Consent by TermsFeed

Naminis alus. Pirma dalis.

Ačiū Regiui už labai neblogą pradžią. Aš alų verdu nepilni metai ir vis dar save laikau nesusipratėliu. Gal todėl man lengviau aprašyti viską taip, dat tai būtų pati pradžia jums.

Seniai planavau parašyti pirmą įvadą tokį, kad paskaičius kiekvienas pasibandytų. Regis šiek tiek išsiplėtė ir pateikė perteklinės informacijos, todėl aš bandysiu kuo mažiau išsiplėsti.

Pirmas žingsnis. Pradėkim nuo įrangos, kurios jums būtinai reikės. Visur nurodysiu ir kainas. Pirkti galite skirtingose vietose, o galite vienoje - savasalus.lt. Drąsiai galite ten važiuoti ir klausinėti. Tikrai patars ir padės.

     

 

1. Metalinis puodas virimui. Reiktų didelio. 24 litrų puodų yra prekybos centruose, Ermitažuose ir pan. Jo kaina yra apie 95 Lt.

2. Plastikinė talpa fermentavimui su kraneliu ir alsuokliu (50 Lt). Galite su juo įsigyti ir mentelę maišymui (10 Lt).

Bendra įrangos suma - 155 Lt. Jei kažką jau turite - išlaidos bus mažesnės.

 

Antras žingsnis - alaus receptas. Nesukite sau galvos ir pasirinkite paprasčiausią iš ekstrakto. Regis žino, Regis siūlo štai tokį:

  1. Salyklo ekstraktas. Du indeliai po 1,7 kg.
  2. Apyniai „Tettnanger“ – 35 g + 20 g.
  3. Airiška kerpena - 5g.
  4. Mielės Safale US-05(56) – 1 pak.

Nesigąsdinkite pavadinimų - pasakysite savasalus.lt ir viską jums duos. Galite ir jų internetinėje parduotuvėje susirasti, paskambinti telefonu... Viso rinkinio kaina bus apie 59 Lt. Iš šio kiekio galėsite išsivirti 20 litrų savo alaus. Manote, kad brangoka už tikrą, gyvą, gardų, pačių išsivirtą alų? Ateity labai nesunkiai kainą susimažinsite 1,5-2 kartus.

Salyklo ekstraktas nėra nei chemija, nei milteliai nei kažkoks baubas. Tai normalus natūraliu būdu išgautas salyklo produktas, iš kurio pašalinta didžioji dalis vandens. Visa tai tik jūsų patogumui (todėl ir kainuoja brangiau).

 

Trečias žingsnis - virimas.

  1. Pripilkite į puodą 21 litrą vandens. Užvirkite.
  2. Po truputį pilkite salyklo ekstraktą ir maišykite. Jei per greit supilsite ar nemaišysite - nusės ant dugno ir prisvils.
  3. Supylus visą sudėkite 35 gramus apynių. Šie apyniai bus verdami 60 minučių ir suteiks alui kartumo.
  4. Pavirus 45 minutes - sudėkite 25 g apynių. Šie apyniai suteiks alui aromato, nes bus verdami trumpiau.
  5. Sudėkite kerpeną (kartu su antraisiais apyniais). Kerpena nebūtina, tačiau alui suteiks skaidrumo. ir pavirkite 15 min.

Turite išsivirę alų. Juk tikrai nieko sudėtingo?

 

Ketvirtas žingsnis - vėsinimas. Nuo šiol labai svarbu švara. Žiemą galite vėsinti pastatę lauke. Galite net neuždaryti, nes užsikrėsti tikimybė minimali - minuse bakterijos negyvena. Kai šilčiau - statykite į vonią su šaltu vandeniu. Atvėsti alus turi iki 25 laipsnių arba mažiau. Nerizikuokite su aukštesne.

 

Penktas žingsnis - fermentavimas. Atvėsintą skystį perpilame į talpą fermentavimui. Talpa turi būti dezinfekuota. Galima tą padaryti verdančiu vandeniu, arba chemija (dabar yra ir ekologiškos. Galite įsigyti kur ir visa kita). Gerai būtų pilti iš aukštai, kad susiplaktų arba suplakti po to. Mielėms labiau patinka, kai bus prisisotinę deguonies. Pastatome talpą į vietą, kur ji galės ramiai nejudinama stovėti savaitę. Ant viršaus tolygiai išbarstome mieles. Maišyti nereikia. Uždengiame, įstatome alsuoklį, pripiltą vandens (iki žymos). Jau kitą dieną alsuoklis burbuliuos.

 

Šeštas žingsnis - išpilstymas. Išlaukti savaitę bus sunku. Jei turite užkemšamų butelių (būna alus parduodamas tokiuose) - tada šie buteliai puikiai tiks. Jei ne - teks įsigyti uždarytuvą ir kamštelių (kainuos apie 48,80 Lt). Tada galėsite pilstyti į puslitrinius alaus butelius. Visus butelius dezinfekuojame chemija, arba verdančiu vandeniu. Su chemija yra paprasčiau. Tada galima alų išpilstyti. Prieš pilant reiktų įdėti apie 5 gramus cukraus į kiekvieną butelį. Dėl sterilumo galima cukrų užpilti vandeniu ir užvirti (tik būtinai palaukite kol atvės). Cukrus padarys viską, kad alus užsigazuotų. Kadangi talpoje yra kranelis - jo pagalba šiek tiek pakreipę butelį supilame vieną po kito. Tada visus uždarome ir sustatome brandintis. Galite tam pačiam kambary, jei ten temperatūra nėra labai aukšta. 21-22 laipsniai nėra baisu. Kiti brandina vėsesnėje temperatūroje - rūsyje ar net šaldytuve (tokiu atveju vis tiek pora dienų palaikykite šilčiau, kad užsigazuotų). Laukia sunkiausias laikotarpis - 3-6 savaitės. Po trijų savaičių galite ragauti, bet geriausia būtų išlaukti 6. Tada alus jau bus neblogai subrendęs ir jo skonis stipriai skirtis nuo 3-jų.

 

Viskas labai paprasta. Pasibandykite taip ir gausite natūralų, tikrą, gyvą ir, svarbiausia, savo alų. Jei viską perskaitėte - suprasite ir tai, kad virimui nereikia daug vietos. Alų galima virti bet kuriame daugiabutyje.

Palikite komentarą



Komentarai
  • PETRAS

    Aš išsiverdu naminio alaus duotu patarimu.čia parašyta viskas teisingai" pirmaklasiui\'. Norint pasigaminti stipresnio alaus aš papildomai dedu puslitrį medaus kartu su skystu salyklu ir kartu pavirinu.Gaunasi skanesnis alus.Greičiau,pertrumpesnį laiką įrūgsta 27 laipsnių temperatūroje ir dedant vieną gramą alaus mielių vienam litrui misos.Nebandęs--nežinosi.Čia yra savos rūšies menas pasigaminti skanų gėrimą.

  • Vidmantas Nuolaida

    daugiau salyklo

  • Tomas

    kaip padaryt ka alus butu stipresnis ? man 5% biski per mazai :)

  • nuo

    Cukraus tikrai nededa niekas. Na nebent nori tik daug laipsnių.

  • Nerijus

    Nematau, kad cukrus būtų dedamas (neskaitant gazavimui). Jo tikrai nesideda? Nes kiek skaitinėjau, tai net iš beer kit\'o verdant jis dedamas, todėl smalsu.

  • nuo

    Dabar nebepamatuosi :) Reikia prieš ir po fermentavimo. Matuoji cukraus kiekį, tada atvirasalus.lt yra skaičiuoklės tam

  • manc

    alutis jau laukia "pabėgimo" iš kibiro į butelius... gal kas žinote, kaip ir kuo pamatuoti alaus stiprumą?

  • nuo

    galvok, kad 5%. Realiai maždaug tiek ir bus

  • manc

    Įdomumo dėlei - pagal pateiktą gamybos instrukciją kokio stiprumo alus gaunasi? norėčiau pasigaminti ir žinoti ne tik skonį, bet ir stiprį:)

  • Gytis

    jeigu viskas tam alui gerai, tai dar keletą metų. Bet kiekvienas alus turi savo skonio piką. Vieni skaniausi švieži, kiti tik po pusmečio geriamais tampa.

  • Naminis

    Puikus pasakojimas pradedančiam aludariui. Tik mažas patikslinimas, kas padaro pradžią dar paprastesnę - nereikia itin didelio puodo, verdant iš salyklo ekstrakto užteks kokių 8-10 litrų puodo viską išvirti, o vandens dapilam po virimo. Aišku, su didesniu puodu viskas paprasčiau, bet jei kas nors neturi ir bijo investuoti pirmą kartą, tai manau ras namie kokį cepelininį puodą :)

  • vap

    Kai kurios rūšys su metais nepraranda skonį, o jį įgauna. Yra tokių, kurias geriausia ir ragauti praėjus metams kokiems.

    Jei stipresnis/kartesnis alus, tai iš viso bent tris mėnesius reikia padėti ir pamiršti jį.

  • nuo

    realiai alus iki pusės metų kokybės nepraras. Priklausomai nuo rūšies keičiasi šiek tiek skoninės savybės: susibalansuoja skonis, gali šiek tiek saldomo prarasti, gali kartumas sušvelnėti ir pan. Realiai gali stovėti ir kelis metus, bet tada jau praranda skonį. Jis nesuges, tik skoninės savybės nyksta. Gėriau vieną 9 mėnesių, tai buvo labai geras ir skanus. Kiti po kelis metus išlaiko, bet ne dėl skonio, o dėl bandymo daugiau

  • lioo

    kai sulauki 6 savaičių, kiek laiko dar tas alus gali būti geriamas?