Cookie Consent by TermsFeed

Pirmasis „Genio“ blynas

Šis įrašas nenupirktas, nors alaus ragavau ir nieko nemokėjau. Vieną „Genio“ žmogų pažįstu nuo tų laikų, kai jis dar nebuvo baigęs mokyklos. Jis ne kartą mane alumi vaišino (spėju ir vaišins), todėl žinau, kad geriamą alų jis išvirti gali. Taigi, Jonas ir Laurynas tapo bravoru „Genys“. Tiesa, kol kas jie dar čigoniškas bravoras (verdama pas kitus), bet tame nėra nieko blogo.

Aš džiaugiuosi kiekvienu nauju žmogumi verdančiu alų. Džiaugiuosi kiekvienu nauju bravoru, jei jie įsikuria turėdami idėją ne tik pataikauti alaus gerėjams. Tikrai džiugu ir tada, kai pirmas blynas neprisvyla.

 

 

 

Pirmąjį savo alų jie pavadino „Kalifornikacija“. Norint kabinėtis, galima kibti prie pavadinimo, kuris man per sudėtingas. Besiginantys gali sakyti, kad čia mano problema - ilgų žodžių nemėgimas. O aš nesivelsiu į diskusijas ir šį klausimą paliksiu kiekvienam. Laurynui tai yra gyvenimo istorija ir to, matyt, pakako.

Apie patį stilių „American Pale Ale“ (APA):
Šviesiai auksinės ar sodrios gintaro spalvos (10-28 EBC). Ryškus apynių kartumas (30-45 IBU) ir aromatas. Salyklinis kūnas gali būti jaučiamas.  Įprastai stiprumas būna apie 4,5-6,3% ABV.

„Kalifornikacija“ mane patenkino savo kartumu, tačiau jo ne per daug ir tai suteikia galimybę paragauti neypatingai kartumu besižavinčius mėgėjus. Vienintelis alaus minusas - nepakankamas skaidrumas. Skubu nuraminti - mielės netrukdo skoniui ir jų nėra tiek daug, kad trukdytų.

Klausimai ir atsakymai:
Klausimas: ar verta ieškoti ir paragauti?
Atsakymas: taip, verta.
Klausimas: ar pirkčiau dar?
Atsakymas: taip, pirkčiau.

 

Palikite komentarą



Komentarai
  • nuo

    Tai amerikietiškas, o ne angliškas stilius ir tikrai ne iš casko :)

  • Asta

    Vidai, skaidrumas atitinka visus dėl Cask Ale įtakos smarkiai populiarejančio "London murky" drumstumo kriterijus. imho