Kauno Zoologijos sodas: kam jis reikalingas?
Teko dar kart pabūti Kauno Zoologijos sode. Jau antrą kartą šiemet. Pirmą kartą nuvažiavom kai buvo šalta ir pusė gyvūnų „miegojo“ (juos uždaro žiemai). Jau tada mačiau tai, kas mane erzino, o dabar esu dar piktesnis. Jei kažką darai - daryk gerai (arba bent jau normaliai)!
Kam yra skirtas Zoologijos sodas? T.y. į kokį klientą jis yra orientuotas? Sunku bus pasiginčyti, jei atsakysiu - į vaikus. Tam nereikia kažkokių tyrimu, o jei netikite - nuvažiuokite ir pamatysite kas per lankytojai.
Pradėsiu nuo pačio žiauriausio dalyko - aptvėrimai. Visur per pora metrų nuo narvų yra papildomas aptvaras, kad žmonės nekištų rankų. Beveik visur, prie šių aptvarų, yra užsodintos gyvatvorės. Gražiau? Gal. O dabar apačioje dvi foto. Viena - kaip matau aš, ir kita - kaip mato mano 3,5 metų vaikas. Jos ūgis yra toks, kaip metais ar pusantrų vyresnių vaikų (107,5 cm).
O gal tik aš čia matau problemą? :) Niekur prie aptvarų nėra suoliukų, ant kurių galima būtų užkelti ir pastatyti vaiką. Visi juos kelia ant užtvarų. Sprendimas: 1. karpyti gyvatvores gerokai žemiau; 2. nesodinti jų visai; 3. įrengti suoliukus, ant kurių galima būtų užkelti vaikus. Problema yra ir su begemotais, kengūromis - ten aptvarai betoniniai.
Nepatogus išplanavimas. Čia jau kaip ir esminis pertvarkymas, bet reikia planuoti ir daryti viską, kad jis pasikeistų. Žmonės turi eiti tik į priekį ir taip pamatyti viską. Aklakeliuose gali būti tik ypatingo dėmesio sulaukiantys gyvūnai, kur žmonės eis bet kuriuo atveju. Dabar ten sugrūsti paukščiai, kurie pilki, jų mažai ir jie nematomi. Sprendimas: planuoti ir projektuoti keliukus iš naujo. Didelę dalį narvų galima nesunkiai transformuot ir perkelti. Juo labiau, kad pastoviai vyksta atnaujinimai ir pakeitimai.
Paukščių narvai. Yra kelių tipų. Rašysiu tik apie tris.
1. Erelių narvai yra labai dideli, bet ten gyvena vienas ar du ereliai. Jų nesimato! Sprendimas: padaryti apačioje, vidury narvo tunelį. Į jį įėjus, paukščiai visada būtų netoliese.
2. Gulbių, ančių ir pan. aptvėrimai yra žemi, tačiau plotas labai didelis. Sprendimas: reikia būtinai padaryti takelius į aptvėrimo vidų. Galima aptvertus, galima su tilteliais ir pan, bet žmonės turi būti arti paukščių.
3. Na ir paskutinis - naujai įrengti papūgų narvai. Jie padaryti dvipusiai - iš lauko ir iš vidaus. Matyt su intencija, kad bus galima žiūrėti ir žiemą? Bet kažkaip apšildymo normalaus ten nepastebėjau. Žinant kaip čia viskas daroma, spėju, kad tai papūgoms pasislėpti nuo lietaus. Pusė papūgų sėdi viduje - pusė lauke. Reiškia pusė matosi tik iš vienos pusės, o pusė - iš kitos. Viduje yra tamsu ir jas vos galima įžiūrėti. Lauke stiklinė dalis įrengta per žema ir man reikia lenktis. Sprendimas: iš vidaus padaryti stoglangius, arba laikyti įjungtą šviesą. Iš lauko stiklą būtina ireikai daryti nuo apačios iki pat viršaus. Taip bus visiems visada matomi paukščiai. Siena tarp lauko ir vidaus turi būti stiklinė, tada nereiks ir stoglangių ir paukščiai bus matomi iš abiejų pusių.
Gyvūnai ir jų nameliai. Nežinau kaip tiksliai geriausia spręsti šią problemą, bet ji yra. Dalis gyvūnų sulenda į savo nepermatomus „namus“ ir lankytojai jų nemato. Ne taip jau retai pasitaikanti situacija. Dalį gyvūnų (galbūt, net didžiąją dalį) šeria viduje. Tai reiškia, kad gyvūnas valgo viduje, kur jo niekas nemato ir taip dar mažiau laiko praleidžia ten, kur jis turi būti. Sprendimas: įtaisyti ėdžias, lovius.. taip pat ir lauke.
Prekyba. Buvau sekmadienį po pietų. Kažkokios kavinės kaip ir yra, bet nedirba. Apšiurę kioskeliai lyg ir yra, bet jie jau užsidarinėja prieš pusę šešių. Visiškai neplanuota, neorganizuota, nesutvarkyta.
Tušti plotai. Man atrodo, kad Kauno Zoologijos sodas gali dar plėstis, nes žalių tuščių plotų dar yra. Gal reiktų pradėti sistemingai planuoti ir projektuoti? Man toks vaizdas, kad vadovai pasako, statybininkams ko reikia, o jie padaro kaip jiems atrodo. Jei taip nėra - reiškia problema dėl nekompetencijos dar aktualesnė.
Neseniai skaičiau kaip iš kavinės atėmė mešką, po daug metų, nes sąlygos neleistinos. Gali ateiti patikrinti ir į Kauno Zoologijos sodą. Kai kurie gyvūnai (teisybės dėlei verta pasakyti, jog mažuma) tokiuose mažuose narvuose, kad drąsiai gali konfiskuoti ir siųsti į Vokietiją.
Situacija nėra tik bloga, bet Kauno Zoologijos sodo vadovų nekompetencija neabejoju. Ten vadovas turi būti ne veterinaras, gyvūnų teisių atstovas, .., o vadybininkas. Žmogus, sugebantis surasti rėmėjų, išmušti pinigų, organizuoti darbą ir jį planuoti. Gal kada nors...
nuo
Geri žmonės netingu nusiųsti tiems, kas už tai atsakingas. Kai kada sulaukiama ir atsakymų:
Laba diena,
Ačiū už Jūsų išreikštas mintis ir pastebėjimus. Su daugeliu sutinkame. Šiuo metu Zoologijos sode yra vykdoma galimybių studija, kurios metu visa tai aptarinėjama, sprendžiama ir kuriamas naujas Lietuvos zoologijos sodas. Po to bus daromas detalusis planas ir tikimės ryškaus zoologijos sodo pasikeitimo į gerąją pusę, kuris būtų šiuolaikiškas, tiek patogesnis ir erdvesnis gyvūnams, o taip pat patrauklesnis ir lankytojui.
Pagarbiai
Lietuvos zoologijos sodo
vyresnioji vadybininkė
Rasa Jautakienė
cv
kiekviena sudetinga problema turi paprasta sprendima, kuris yra... neteisingas.
Dainius
Paukščių narvuose stiklo turi būti kuo mažiau - paukščiai labai sunkiai įsivaizduoja kas tai yra ir dažniausiai jiems tai baigiasi labai liūdnai. Šiaip pats nesu labai jau didelis gyvūnų teisių gynėjas, bet pabuvojus zoosode į galva lenda labai niūrios mintys. Nu niekas man neįrodys, kad beždžionėms ir meškoms Kauno zoosode yra gera gyventi. Pabuvojus zoosode beliko konstatuoti, jog ten dar komunizmas - deklaruojama daug, o realybė kaip visada... Mano galva - geriau mažesnis sodas, bet išpuoselėtas, negu didelis ir...
Prieš keletą metų teko būti Rygos zoosode - vaizdas tikrai kelis kartus geresnis. Latviai gali gerai ir gražiai padaryti, o lietuviai kol kas tik paverkšlenti gerai sugeba :(
ss
Galėtų dar pardavinėti kokius kopūstus ar morkas. Nusiperki ir pašeri gyvunus, nebent yra kokie apribojimai dėl mitybos, bet nemanau, kad pakenktų morka kita. Kažkur užsieny esu taip matęs. Kaina galėtų būti didesnė nei prekybcentryje, bet aišku su protu, tėveliai tikrai pirktų vaikams.
nu jo
graziai tu cia prirasiai apie vaiksciojima po aptvarus tuneliais ,apsvietima,kad viska matytum ir tt,bet ar pagalvoji apie tuos gyvunus,ar jie nenusipelno nors kiek pasislept ar bent jau toliau pabut nuo i juos spoksanciu zmogenu
nuo
Na čia jau bendravimo ir elgesio problemos. Manau, kad tiek iš direktoriaus, tiek iš tavo pusės
egle
tas zoologijos sodo direktorius kazkoks nevykelis. atsimenu kazkada su pussesere priskynem zoliu asilui berods, ir kaip tik ejom pro bezdzioniu narva. jos pamaciusios tas zoles eme duotis po narva, prasyti zoles. numetem gniuzuleli del kurio ivyko arsi kova - taip jos buvo isbadejusios tos zoles. emem skint glebiais, prisijunge kiti zmones, o direktorius atejes visus apreke, pasake, kad mes nieko neismanom, bezdziones zoles needa (keista, idomu ka jos tada eda gamtoj), isvaike visus nuo narvo o mane isvis lauk ismete. :D nuo to laiko neinu i zoologijos soda, apgailetina situacija ten yra.
nuo
Ne tokius projektus kaip šitas įsuka geri vadovai. Čia jau sugebėjimų ir kompetencijos klausimas. Šis projektas yra unikalus ir jį įsukti tikrai galima
giedrius
Šiaip Zoo padėtis prie dabartinės valdžios gerokai pagerėjo su tuo, kas buvo prieš 5-6 metus. Čia, žinok, progresas.
Su dalimi dalykų reikės taikytis. Visi gyvūnai, kurie veisiami čia ( o turbūt ir kiti), turės nepermatomus guolius. Gal kameras galėtų įtaisyti? ( beje, finansavimas - apgailėtinas). Plėstis tai galėtų, bet $ reikia tam irgi turėti.
nuo
Kuo būtent tos sūpynės buvo nesaugios? Nes prasikirsti sūpynių pagalba galima kiekvienam kieme
Zuzu
per zolines sunenas koja nusilauze tame zologijos sode, supynese, pries kelis metus su seima irgi buvom ten -sunus gryzo prakirsta galva irgi supynese, suprantu kad smagu suptis-bet apie sauguma -net nepagalvota