Cookie Consent by TermsFeed

Statau namą

Statybos reikalai stovi nors tu ką

Jau man juokinga per ašaras. Vagonėlis ir toliau stovi vietoje. Susitariau, kad nuveš - dingo. Susitariau ketvirtadienį - nespėjo padaryti rogių. Yra idėja ant jų užsikelti namelė ir parsitempti iki vietos. Penktadienį padarė, bet tada jau draugas nutempti nebegalėjo. Galėjo sekmadienį. Sekmadienį jis dalyvavo varžybose, suplėšė padangą, kažkur dingo stabdžiai... Taigi, vagonėlis vėl liko stovėti vietoje. Nežinau ar jam patiko ten būti ar tiesiog dar ne laikas jam iš ten pajudėti.

Susitariau dėl pamatų, pirmadienį susitikau, antradienį nusiunčiau pamatų projektą. Jokios žinios. Penktadienį paskambinau, bet jis net nebuvo pažiūrėjęs ir žadėjo perskambinti. Šiandien vėl pirmadienis, bet žinių jokių. Rytoj dar kartą bandysiu skambinti. Tuo tarpu pradėjau pats domėtis ko reikia pamatams ir iš kur galima gauti. Jei jie mals šūdą - supyksiu ir pats pradėsiu darbus. Ne stebūklai - sugebėsiu ir pats.

Topografai turi pažymėti elektros stulpą topo nuotraukoje. Birželio 21 d. jiems buvo nusiųstas stulpo numeris ir planas su pažymėtu stulpu. Man reikėjo tikslių koordinačių užneštų ant topo nuotraukos. Tai po gero mėnesio ir daugybės skambučių sugebėjo atsiųsti. Pažymėjo ne tą stulpą. Paskambinau, susitariau, kad perdarys. Jau eina antra savaitė, o tolko jokio. Išėjo atostogauti savaitei.

Architektas visiškai neskuba. Dabar jam kas antrą dieną primenu apie save. Tikiu, kad atsibodau jau, bet kitaip darbai visai nejuda. Aš dabar turiu pamatus ir sienas (man atrodo ne galutines). Nežinau net kaip mano namas atrodys iš išorės.

Taip va statau namą

Gręžtiniai pamatai

Neseniai minėjau pamatus. Rašiau kaip gavau pasiūlymą už 63 000 Lt. Taigi per pažįstamus gavau tel. numerį. Jų kaina yra 1500 už kūbą. Pa smane pagal projektą iki 25 m3, tai kaina gaunasi apie 35 000 Lt. Dar susitiksiu ir sukalbėsiu galutinai viską. Tada žinosiu tikslią galutinę sumą. Na, kaip matote, kaina gerokai skiriasi.

Visiškai bloga diena

Kadangi statau namą, tai šiandien 8:00 turėjo mano įsigytą statybinį vagonėlį nugabenti į mano sklypą. Panašiai ir buvo. Susitikom laiku, privažiavom sėkmingai, tik paskutinis vairuotojo paskubėtai padarytas veiksmas nieko gero neatnešė. Jis užvažiavo ant nuokalnės.  Nuokalnė  nedidelė, bet žemė minkšta, šlapia. Žodžiu prasikrušom 2 valandas ir nieko. Atvažiavo prigadininkas ar pan. ir sugebėjo išvažiuoti. Buvo maždaug 11:00. Nuvažiavom į Salininkus. Privažiavus vienintelį posūkį, mašina nebetilpo. Bandė visaip - neįsisuko. Jo priekabos ilgis virš 6 m. Išvažiavom per kaimynų gyvatvorę, šiek tiek išmalėm žemę. Vagonėlį palikome ant jų sklypo. Sklypas apleistas, apaugęs ūsnimis iki kaklo ir pan.

Žodžiu gavosi blogai, nes iki mano sklypo liko 100 m. Nuėjau pas kaimynę, papasakojau istoriją, gavau savininkės telefoną. Paskambinau, jai ir ji pasakė, kad viską tvarko jos sūnus.Apie jos sūnų man papasakojo pirmininkė ir jo kaimynė. Su psichika jam ne visai gerai. Na ką... Paskambino man jis. Aš jam pasakiau, kad noriu viską sutvarkyti taip, kad jam būtų gerai ir jaustųsi nenuskriaustas. Jis klykė, grasino policija ir pan. Visą laiką kalbėjau ramiu balsu. Paklausiau ką galiu padaryti, kad jis nebūtų nuskriaustas. Jis nesiklausė. Po kokio 3 karto. Jis pasakė, kad aš jam askambinčiau, kai turėsiu ką pasiūlyti. Bėda tame, kad neturiu ką jam pasiūlyti, išskyrus tai, kad viską sutvarkysiu ir krūmus apkarpysiu. Tai matysim kaip ten su juo bus.

O pamoka viena - kai tariatės dėl nuvežimo, nurodykite tašką A ir tašką B. Kaip jie tai padarys - jų reikalas. Taip, ne visada taip gaunasi, bet reikia stengtis, kad nesikartotų mano istorija. 

Pamatai

Na pagaliau gavau pamatų projektą. Taip pat architektas nusiuntė įmonei, kuri jo namą statė. Gavau pasiūlymą - beveik 63 000 Lt. Iš jų beveik 30 000 Lt vien už darbą. Ei! Čia tik gręžtiniai pamatai! Už 30 000 aš galiu pasiimti labai labai ilgas atostogas darbe. Ryt siųsiu dar kelioms įmonėms. Jei kaina nepasikeis - teks pačiam daryti pamatus :)

Vagonėlis

Nusipirkau vagonėlį. Sumokėjau 150 Lt. Atrodo štai ir išsisprendė problema. Iš tiesų ne visai. Vagonėlio plotis yra 247 cm. Aukštis 320 cm. Iki 245 cm pločio tinka standartinės mašinos, po to jau reikia kažkokios krūtesnės. Veža iki 300 cm aukščio. Taigi, teks nuardyti stogą, vagonėlį parversti ant šono ir štai - tinkamas transportavimui. Kai toks oras, tai negaliu ardyti, nes kitą dieną ten bus šlapia. Šeimininkas jaučiu jau labai nori, kad jį išsigabenčiau  :) 

Kodėl statau karkasinį namą

Matau tikrai populiarus mano nuomonės išsakymas apie tai, kodėl aš statau vieno aukšto namą. Nutariau šiek tiek parašyti kodėl gi aš pasirinkau karkasinį namą.

Iš tiesų yra labai daug nuomonių apie tai, koks namas geriausias. Vieni už mūrinį, kiti už medinį. Visi pripažįsta, kad medinis namas yra jaukesnis, „šiltesnis“, mielesnis. Mūras man asocijuojasi su šalčiu, negyvumu. Jei šalia stovėtų dvi sienos: mūrinė ir medinė, prie kurios mieliau atsisėdę atsiremtumėte? :) Čia tik emociniai dalykai. Rąstiniai namai sukelio sunkumo, tvirtumo įvaizdį, karkasiniai - lengvumo, nestabilumo.

Aš, kaip ir ne maža dalis Lietuvos gyventojų, gimiau sovietmečiu ir mačiau statomus tik mūrinius namus. Soduose būdavo arba perpučiami maži namuka, arba dideli plytiniai namai. Ir dabar pabandykite pavažinėti po privačių namų rajonus, kurie įsikūrė ne veliau kaip prieš dešimtmetį. Pamatysite labai daug pilių, kurios išpuoštos bokšteliais, 4 aukštų ir t.t. Kadangi sklypai būdavo nedideli, dažnai žemės beveik nepalikta šalia. Dabar gyventojams tai jau galvos skausmas. Namą reikia šildyti, jį reikia prižiūrėti. 400 kvardratų namuose gyventi tikrai nėra džiaugsmas. Gerai, grįžtame prie namo tipo pasirinkimo. Taigi, visą laiką mačius mūrinisu namus, man savaime norisi tokio. Mediniai (dažniausiai rąstiniai) namai asocijuojasi su senelių kaimu. Stereotipai ne visada gerai. Pasidairius į kaimynines šalis (Suomija, Švedija), kurios turi labai senas namų statymo tradicijas ir kur labai daug gyventojų gyvena nuosavuose namuose, galime pamatyti, kad ten labai didelę dalį sudaro karkasiniai namai. Visada galima nueiti tokį kelią kaip tos valstybės ir po to atrasti tą patį ką jos jau atradusios, arba galima kažką pasiimti ir sutrumpinti tą kelią.

Dar vienas, ir ko gero ne mažiausias, rodiklis yra kaina. Karkasinių namų statyba yra pigesnė. Jei turite laiko ir noro - karkasą galite susitverti patys. Darbas švaresnis.

Dar vienas mitas - karkasiniai namai ne ilgaamžiai. Ar jūs tikri, kad jūsų namegyvens jūsų vaikai? Ko gero ne daugelis norėtų gyventi 400 m2 ploto name, kuriuos statė jų tėvai. Didelė tikimybė, kad jūsų namas bus nugriautas po keliasdešimt metų ir tikrai nesulauks šimtmečio. Statomės namą sau gyventi ar ateities kartoms?

Nepamirškite ir to, kad karkasiniai namai pastatomi greičiau. Statant namą, labai norisi kuo greičiau į jį įsikraustyti.

Dabar trumpai apie tai ką surašiau:

  1. (+) Namas mielesnis
  2. (?) Įpratimas prie mūrinių namų
  3. (+) Kitų šalių pavyzdys
  4. (+) Kaina
  5. (?) Ilgaamžiškumas
  6. (+) Statymo greitis

Adresas

Mano sklypo adresas yra: 23 sklypas, SB „Tyla“, Salininkai. Kaip ir sunkoka surasti. Taigi, reikia sklypui suteikti adresą. Nuvažiavau į Naujininkų seniuniją, užpildžiau prašymo formą ir po mėnesio turėsiu naują adresą: Kelmijos sodų 24-oji g. 47.

Šią savaitę turėčiau gauti pamatų projektą su pasiūlymu. Siūsiu dar kokiai vienai ar dviem firmoms projektą ir, gavęs pasiūlymus, apssipręsiu kas man darys pamatus. Kai tik sužinosiu dėl pamatų - tuo pat metu turiu gauti ir sienų konstrukcijų paskaičiavimus. Reiškia užsakinėsiu medieną. Vis dar ieškau kokio vagonėlio. Jo reiks susidėti daiktus statybų metu. Galvoju apie idėją papigiai įsigyti metalinį garažą. Įdomu ar tik galima rasti papigiai. Vieną vagonėlį už 400 Lt pražiopsojau. Daugiau nerandu jokių alternatyvų iki 1000 Lt.

išplanavimo derinimas

sekmadienį gavau iš architekto namo išplanavimą. sorry originalo nedėsiu, bet surašysiu tik pastabas, kurios gali kažkam praversti:

  • duris reiksi stengtis daryti atidaromas į koridoriaus pusę. tada nelieka įdubimo ir gražiau vizualiai atrodo. to, galbūt, neverta daryti vaikų kambaryje, nes lakstydami vaikai darinės duris ir eidami koridoriumi galite būti nemaloniai nustebinti.
  • tarp pirties ir kitų patalpų reiktų daryti tamborą (atskiriamą patalpą). t.y. turi skirti dvejos durys. tambore turėtų būti gerai vėdinama. taip pasisaugosite nuo daugybės garų patekimo į namą.
  • duris į sandėliukus, boilerines darykite sienos viduryje. taip iš abiejų pusių tilps lentynos.
  • papildomas langas - papildomi pinigai. pagalvokite ar jų tikrai visur reikia.
  • židinį geriau daryti uždarą (atidaromą, pakeliamą). atviras židinys atneša papildomų rūpesčių: visada turi būti švariai išvalytas, lendantys vaikai prineš pelenų ir priteplios.
namo tūris ir forma nebesikeis, todėl architektas gali pradėti projektuoti namo sienas, ir kt. :)

Kodėl statau vieno aukšto namą?

Komentaruose susidomėjo, kodėl mano namas buv vieno aukšto. Nerašau į komentarus, o bandau surašyti čia. Galbūt aš kažkur klystu, galbūt kažką praleidžiu, bet jūs visada galite neklausyti ir pasidomėti patys :)

Vieno aukšto privalumai arba minusai prieš dviejų aukštų namą:

  1. (?) Namas užima daugiau ploto. Čia negalima pasakyti ar tai pliusas ar minusas. Viskas priklauso nuo sklypo dydžio. Jei jūsų sklypas yra 6 a, tai vieno aukšto namas būtų labai jau didelė prabanga. Mano sklypas yra 11,3 a, todėl namo užimamas plotas nėra minusas.
  2. (-) Didesnis palatų plotas. Normalu, kad didesnis plotas - brangiau kainuojantys pamatai.
  3. (-) Didesnis stogo plotas. Kaip ir pamatuose - ta pati taisyklė.
  4. (+) Mažesnis sienų plotas. Čia galima ginčytis, bet teoriškai antrą aukštą nukėlus ir prilipdžius prie pirmojo, dvi sienos dingsta. Čia iš tiesų smulkmena ir didelio pliuso nėra.
  5. (+) Laiptai. Laiptai iš tiesų labai brangus dalykas ir be 10 000 vargu ar kažką įsigysite. Laiptų užimamas plotas pirmame ri antrame aukšte dingsta. Realiai tame plote nieko nepastatysite ir nepadarysite. O tai tikrai ne mažas plotas. Nepamirškite, kad laipioti laiptais labai greit nusibos.
  6. (+) Tualetas-vonia. Dviejų aukštų name jums reiks papildomo vonios kambario.
  7. (?) Malonumas prabudus nesikabarioti laiptais, o patekti tiesiai į virtuvę, kur galima išgerti karštos kavos ar arbatos.
Tuo pačiu galiu parašyti apie savo namo stogą. Mano namo stogas bus su minimaliu nuolydžiu. Greičiausiai bus parapetai ir iš šono namas atrodys kaip dėžutė. Parapetai, paprastai tariant, tai borteliai ant stogo. Taip, žinau, kad namas turi būti su stogu kaip kaimo trobos. Ir aš taip galvojau, bet manęs paklausė kodėl ir aš nelabai ką galėjau sugalvoti. Mano kaime, toks stogas ir antras aukštas yra tuščias. Ten žmonės niekada negyveno ir net negalvojo apie tai. Ten kabino mėsas ir pan. Žmonės iki šiol statosi namus su smailiais stogais visiškai nesusimąstydami. Vardan teisybės prisipažinsiu, kad prieš pradedant savo statybas aš irgi taip mąsčiau. :) Taigi, realiai namui pakanka labai nedidelio nuolydžio. Paprasčiausia daryti vienšlaitį stogą, nes taip paprasčiau sukalti gegnes, mažiau atramų. Kadangi pas mane bus parapetai, tai nesimatys stogo dangos. Todėl planuoju dengti rulonine danga, kuri yra pigesnė.

išplanavimas 2

prieš tai buvusiame poste matėsi kaip atrodė architekto eskizas. aišku, kad jis tik šiaip sumėtė erdves, bet... pasėdėjau ir excell pagalba susipaišiau kaip aš norėčiau ir kaip įsivaizduoju:



svečių kambarys. jis viršuje, kairėje. baldai išmėtyti belekaip, tiesiog pasižiūrėjau ar daug tilptų. valgomasis stalas iš oro nupieštas, todėl sėdimų vietų kiekis tikrai neatitinka realybės. langai tik įpiešti, galutinis variantas bus su architektu sugalvotas. taigi, kampinis židinys viduje, o iš išorės - lauko. bendras kaminas. šalia židinio stiklinės durys išeiti į lauką (terasą). prie virtuvės galvoju pasidaryti didelį akvariumą.

virtuvė. virtuvė atskirta nuo kambario siena. taip sėdint kambaryje nesimatys kas darosi virtuvėje, ar prikrauta purvinų indų ir pan. virtuvės kampe langai, prie jų - nedidelis valgomasis stalas su 3-4 kėdėm.

pirtis. pirtis aiškiai suplanuota. mėlyna spalva paymėtas dušas, raudona - pirtis, pilka - persirengimui ir drabužiams susikabinti, ruda - spintelė. iš pirties išėjimas į lauką, didelis langas.

tualetas. atitvėriau nuo kambario siena. prie pat pirties.

boilerinė. aplink tualetą - boilerinė. taip pat čia stovės ir skalbykla. turi būti išėjimas į lauką.

koridorius. prasideda antra namo dalis. įėjimas į namą prie pat virtuvės. koridoriuje spinta, sukabinti dėvimus lauko drabužius ir svečių drabužius. iškart po dešine garderobinė.

darbo kambarys. iš tiesų kiek didokas gavosi, bet jis liko po to, kai visus kitus kambarius susiplanavau taip, kaip norėjau. na jame galima pasistatyti knygų lentynas, staliuką, odinius baldus ir t.t. :)

kambarys. žemiau garderobinės bus kambarys. gal vaikams, gal šiaip.

miegamasis. kairiajame apatiniame kampe yra miegamasis. vaizdas į rytus ir pietus. iš kambario įeinama drabužinė.

kambarys. dar vienas kambarys dešiniajame apatiniame kampe. greičiausiai vaikams, nes yra drabužinė.

vonia. liko tik vonia. gražiai atsitveria dušo kabina ir likęs plotas gali būti apstatomais pagal pageidavimus.

išplanavimas 1

architektas man pasiūlė kelis išplanavimo variantus. artimiausias teisybei man pasirodė šis:



labai patiko virtuvės lango idėja. t.y. namas kaip ir dviejų dalių, kurios persislinkusios, u kampe virtuvės langas. per jį galima matyti įėjimą-įvažiavimą į kiemą. jei toje vietoje dėti kampinį langą, tai matytųsi visas kiemas.

nepatiko man štai kas:

  • koridorius prie virtuvės. kažkas netaip. per platus, per daug tuščios vietos.
  • pirtis, priešpirtis. skalbyklą reiktų daryti kitoje vietoje. čia nenupaišytas detalesnis pirties išplanavimas. o pirtis man atrodo tikrai svarbi vieta.
  • mažas tualetas. negera vieta jam. jei iš kambario į jį patekti paprasta, tai iš pirties... plius tiesioginis vaizdas iš kambario į tualetą nelabai puikus variantas :)
  • garderobinė priešingoje koridoriaus pusėje.
  • į katilinę įėjimas tik iš lauko.
  • labai mažas darbo kambarys.
  • dideli miegamieji be drabužinių.
kitame poste bus kaip aš įsivaizduoju.

geoterminis šildymas prieš šildymą kietu kuru

taigi, vis dar neapsisprendžiu galutinai dėl šildymo. pradžioj buvau nutaręs pasirinkti šildymą kietu kuru. po to mane prigąsdino, kad dirbsiu pečkuriu ir kasdien teks kurianti. tada pradėjau galvoti apie geoterminį. kaip veikia geoterminis šildymas labai aiškiai pavaizduota čia. realiai viskas įkasama į žemę ir iš jos ima šilumą. panašiai kaip šaldytuvas, tik atvirkščiai (ne šaltį gamina, o šilumą). kietu kuru, tai kūrenimas malkomis, briketais ir pan.

pasiklausinėjau žmonių, štai kokios nuomonės:


pagrindinis + tai, kad nereikia dirbti peckuriu, nereiki irengineti kamino su visais ju indeklais, valymu ir t.t. Minusu apart irengimo kainos, su salyga, kad sistema suprojektuota ir irengta teisingai kaip ir nera.

Apart irengimo kainos neblogas minusas dar ir eksploatacines islaidos. Turint galimybe sandeliuoti malkas, o tuo labiau ju nebrangiai pasiruosti (pvz. savas miskas etc.), ir nebijant karta paron apsilankyt katilinej, siulau rimtai pagalvot, ar verta tas geoterminis.

Pirmus metus atrode kad visai nieko i ta katiline pavaikscioti, po antro sezono jau uzkniso, pasistaciau silumos siurbli. Uzkniso ne tik kurenimas, bet ir malku ruosimas, nepastovi temperatura namuose, tai, kad per salcius ilgesniam laikui isvaziuoti problematiska...

temp. svyravima puikiai issprendzia akum. talpa. o variantas tinginiams yra granulinis pecius su didesniu bunkeriu tiek, kad paties peciaus kaina kandziojasi SS zinoma nepalyginamai patogiau ir paprasciau, tik kad kainos kol kas tu sistemu gerokai uzlauztos.

SS pliusai: komfortas, svara, laisvo laiko taupymas, susitaupo plotas kuris reikalingas katiliniai ir sandeliams irengti. Malkinio pliusai: pigiau, nesi 100% nuo elektros t.y dingus elektrai nesushalsi namuose jei teisinga sistema t.y "samatiokas".

Patirtis:
* 10 metu patirtis kurenent malkas su duju generaciniu Verner removacija seno namo sildymo sistemos is kieto kuro i SS
* 2 metai patirtis su IVT SS

Rezultatas: vis dar neatsidziaugiu. Mano galva, jei prie skypo nera privesta duju tai: naujas namas su SS, grindiniu sildymu visur ir zidiniu (del visa ko, jei dingtu elektra)


Patirties neturiu, bet informacija renku:

Parodos metu aiskinausi uz kokia kaina firmos irengia lauko kolektorius. Lauko kolektoriaus kaina panasi i duju ivado (3000) + duju pajungimo(3000). Tai yra kelios firmos uzkastu vamzdzius ir prileistu gliukolio uz 6,000 litu.

Iki siol visos firmos teigdavo, kad uzkasti vamzdzius reikia i 0.8 - 1.2 m gyli. Pagaliau atsirado OCHNER atstovai, kurie vamzdzius uzkasa i 2 m gyli. Esu tokios nuomones salininkas. Jie kasa 1m plocio ir 2m gylio transeja ir deda vamzdi spirale - apie 4m/m2. Ir uzpila smeliu. 150m2 namui reikia apie 5-6 tokiu 20-30m ilgio transeju. Tarp transeju turi buti 2m atstumas. Atstumas nuo namo - 1,5m.

Viename is bukletu perskaiciau, kad virs spirale suguldytu vamzdziu nieko neturi buti - net pavesines.

Silumos siurbliai veikia ir su kieto kuro katilais per akumuliacine talpa. Galima pabuti ir peckuriu per salcius, bet kai lauke apie nuli tai geriau kad dirbtu SS. Elektros dingimo atveju geriau ne kieto kuro katilas, bet zidinys. Zidinys taip pat gali dirbti kartu su SS per akumuliacine talpa. Savaime suprantama, kad uzkurus zidini ir prisildzius akumuliacine talpa SS nedirbs ir elektros nenaudos. Taip pat SS automatika numato, kad SS akumuliacine talpa sildytu naktiniu tarifu. As renkuosi zidini, o ne kieto ar dujinio kuro katila. Taip atsisakau kamino ir atlaisvinu 2x4m katilines patalpa dibtuvems.

As pasirinkau vieno auksto namo projekta ir visame name bus tik grindinis sildymas.

Puse metu dujinis katilas veikia neekonomisku rezimu, nes gamina tik karsta vandeni.

SS per karscius naudojamas oro vesinimui ir tuo paciu "pumpuojama" siluma i zeme atgal.

IVT TWIN siurblio paleidimui pakanka 48m2 zemes kolektoriaus. I zeme 3m gylyje ileidziamos 10-20 vnt 2m aukscio grotu, kuriu viena kainuoja apie 700 litu. Tuo metu kai siurblys nedirba sildymo rezimu, salinamas is patalpy oras sildo zemeje esanti kolektoriu.

Tai tiek ziniu po parodos.

projektavimo sąlygų sąvadas

taigi, pagaliau savivaldybė išdavė projektavimo sąlygų sąvadą. jame nurodyta kaip ir pagal ką turi būti rengiamas projektas. vandentiekis parašė, kad jiems vienodai nes nėra miesto vandens, o elektra prikeverzojo, kad projektą reikia rengti ir tada pasakys kainą ir visa kita.

pačios savivaldybės parašytame „statinio architektūros ir statybos sklypo tvarkymo urbanistiniai reikalavimai“ vienas punktas parašytas gan įdomiai. nr. 9 yra parašytas smulkesniu šriftu ir ten parašyta: „projektuojant patalpas rekomenduojama sutartimi numatyti 30 lt/m2 paramą miesto socialinės infrastruktūros plėtrai iki statinio pripažinimo tinkamu naudoti akto pasirašymo.“. jei mano namas bus 160 m2, tai turėsiu jiems sumokėti 4 800 lt.

vanduo

taigi, savaitgalį išsiaiškinau viską ir... pasirodo šulinys negeras ten ir man teks darytis gręžinį. rrr kiek pinigėlių teks papildomai išleisti.

dar visą savaitgalį paišiausi namo išdėstymą. man architektas pateikė kelis variantus, bet visi jie turi trūkumų. išsirinkau man labiausiai patikusį ir perpaišiau. dar šiandien pasižiūrėsiu ir jei neužklius kažkas, tai nešiu architektui. beje, o paišymas tai geriausiai man sekėsi su excell :) pasidariau celių dydžius mažus kvadratėlius. susigalvojau, kad vienas kvadratėlis yra 10 cm ir pirmyn su background color :)